Home WiadomościZe Świata Pijarzy – Ukraina: Uroczystość konsekracji kościoła parafialnego MB Częstochowskiej

Pijarzy – Ukraina: Uroczystość konsekracji kościoła parafialnego MB Częstochowskiej

Redakcja

pijarzy.pl27 sierpnia 2016 roku odbyła się uroczystość konsekracji kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Oczakowie na Ukrainie. Poświęcenia świątyni dokonał ksiądz biskup Bronisław Bernacki, ordynariusz Diecezji Odesko-Symferopolskiej.

W homilii ksiądz biskup nawiązał do symboliki kościoła, jako domu bożego opartego na wspólnocie wiary w jednego Boga. Nie zabrakło wspomnień odnoszących się do historii Kościoła Katolickiego na Ukrainie zmagającego się z komunizmem, oraz trudności z jakimi boryka się wspólnota wierzących na ziemi oczakowskiej. Ksiądz biskup wskazał na Maryję, jaką tę, która opiekuje się swoimi dziećmi i pomaga im w każdej sytuacji.
W uroczystości wzięli udział: o. Józef Matras, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów wraz z asystentami – o. Markiem Kudachem, o. Andrzejem Tupkiem, ks. Inf. Franciszek Kołacz z Krakowa, ks. Jan, augustianin pracujący w Czechach oraz ojcowie Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowsiego. Obecni byli także: konsul generalny RP w Odessie – pan Dariusz Szewczyk, współbracia pijarzy z Białorusi, miejscowi kapłani dekanatu Mikołajewskiego i Odeskiego, siostry zakonne, klerycy pijarscy, oraz goście z Polski, Czech i Białorusi.

We wnętrzu nowo konsekrowanej świątyni znajduje się replika ołtarza z kaplicy cudownego obrazu z Jasnej Góry. Wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich zebranych była chwila uroczystego odsłonięcia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Budowa kościoła rozpoczęła się 25 sierpnia 2012 roku. Oczakowska świątynia została wzniesiona i wyposażona w przeciągu czterech lat, dzięki staraniom i wysiłkowi o. Kazimierza Wójciaka SP, który od ośmiu lat pracuje na Ukrainie, jak również dzięki ofiarom składanym przez ludzi dobrej woli z całego świata.

Konsekracja kościoła w Oczakowie jest wydarzeniem wielkiej rangi, gdyż nie istnieją źródła historyczne potwierdzające, by kiedykolwiek na tych ziemiach istniała świątynia katolicka.

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda