Home WiadomościZe Świata Podsumowanie sesji przedpołudniowej 24 października przez Przewodniczącego Episkopatu

Podsumowanie sesji przedpołudniowej 24 października przez Przewodniczącego Episkopatu

Redakcja

Wybory do Rady Sekretariatu, poprawki do dokumentu końcowego i towarzyszenie młodym w kluczu teologicznym to główne tematy przedpołudniowej sesji 24 października.

Sesja przedpołudniowa 24 października rozpoczęła się od części organizacyjnej dotyczącej pielgrzymki Biskupów ad Petri Sedem, która odbędzie się jutro rano. Drugą kwestią był projekt Listu Ojców Synodalnych do Młodzieży Świata. Trzecią kwestią były reguły odnośnie wyboru członków-reprezentantów Rady Sekretariatu, których będzie 21 pochodzących z każdego kontynentu.

„Członkami Rady Sekretariatu mogą być ordynariusze i zrównani prawami z ordynariuszami, natomiast biskupi pomocniczy mogą tylko dokonywać wyboru, ale nie mogą być wybranymi. Rada Sekretariatu zbiera się raz-dwa razy w roku, przygotowując dalszy ciąg tekstu, który Ojciec Święty opublikuje prawdopodobnie jako Adhortację Apostolską” – stwierdził abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Podczas dyskusji zgłaszano kolejne poprawki do dokumentu końcowego. „Przeważa opinia, że tekst dokumentu finalnego jest dużo lepszy od Instrumentum laboris. Zakwestionowano również fakt odczytywania obu dokumentów w łączności. Uzupełnienia do tekstu finalnego dotyczyły m.in. katechezy, mało uwagi poświęcono również katechistom” – powiedział abp Gądecki.

Wiele głosów odnosiło się do duchowości młodych, padały praktyczne wskazówki odnośnie np. stworzenia brewiarza przeznaczonego tylko dla młodych. „Pojawił się również ciekawy głos natury teologicznej, że towarzyszenie to nie jakaś strategia pedagogiczna, ale fakt teologiczny wypływający z Wcielenia. Jezus staje się towarzyszem drogi człowieka, chrześcijanina, najpierw  przez to, że przyjmuje ludzkie ciało i los człowieczy” – zrelacjonował przewodniczący Episkopatu.

Zwrócono również uwagę, że częściowo kryzys u młodych ludzi spowodowany jest warunkami społecznymi, politycznymi, a nie jest jedynie winą Kościoła.

BP KEP

Za: episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda