Home WiadomościZe Świata Pojawiła się kolejna asteroida nazwana imieniem jezuity

Pojawiła się kolejna asteroida nazwana imieniem jezuity

Redakcja

Marcin Odlanicki Poczobut SJ (1728-1810), litewsko-polski jezuita, dołączył do stale rosnącej listy jezuitów, których imionami zostały nazwane ciała niebieskie. Asteroida, odkryta 12 października 2004 roku przez litewskich astronomów dr. Kazimierasa Černisa i dr. Justasa Zdanavičiusa, otrzymała nazwę  (191775) Poczobut = 2004 TQ77.

Marcin Odlanicki Poczobut SJ był astronomem i matematykiem. W latach 1764-1807 pełnił funkcję dyrektora Wileńskiego Obserwatorium Astronomicznego.  Przez ponad 40 lat był profesorem Uniwersytetu Wileńskiego, a w latach 1780-1799 pełnił funkcję jego rektora. Jego imieniem nazwano ponadto krater księżycowy Poczobut.

Asteroida (191775) Poczobut krąży w głównym pasie asteroid, z okresem orbitalnym 4,52 roku; jej orbita jest nachylona pod kątem 8,52° do płaszczyzny ekliptyki.

Uniwersytet Ignatianum w Krakowie ma aulę imienia Marcina Poczobuta z tablicą pamiątkową zawierającą życiorys jezuity.

Wzmiankę o jezuicie-astronomie znajdujemy także w poemacie Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.

Inne asteroidy nazwane na cześć jezuitów

Br. Robert Macke SJ z Obserwatorium Watykańskiego prowadzi grafikę pokazującą stale rosnącą listę jezuitów, którzy mają asteroidy nazwane ich imionami.

Obrazek główny: Vatican Observatory
Więcej: Vatican Observatory

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda