Polak w Radzie Generalnej Salezjanów

XXVIII Kapituła Generalna Zgromadzenia Salezjańskiego wybrała również siedmiu nowych radców regionalnych. W ten sposób ekipa, która będzie pracować u boku Przełożonego Generalnego w sześcioleciu 2020-2026, została skompletowana.

Radcą regionu Afryka-Madagaskar został wybrany ks.  Alphonse Owoudou, dotychczasowy przełożony wizytatorii Afryki Tropikalnej Równikowej (ATE). Ks. Owoudou urodził się 30 kwietnia 1969 r. w Ebolowa (Kamerun). Odbył nowicjat w Lomé (Togo) w roku 1989/1990. Śluby wieczyste złożył 9 sierpnia 1997 r. w Jaunde (Kamerun), gdzie również 11 lipca 1999 r. został wyświęcony na kapłana. Był dyrektorem postnowicjatu w Lomé (2011-2015) i dyrektorem salezjańskiej szkoły w Jaunde. Zdobył doktorat z psychologii na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim (UPS) w Rzymie.

Radcą regionu Ameryka Cono Sud został wybrany ks.  Gabriel Romero, dotychczasowy przełożony inspektorii Argentyny Północnej (ARN). Ks. Gabriel Romero urodził się 10 września 1971 r. w San Miguel de Tucumán (Argentyna). Odbył nowicjat w mieście La Plata, składając pierwsze śluby 31 stycznia 1991 r. Śluby wieczyste złożył 5 października 1996 r., a święcenia kapłańskie przyjął 11 grudnia 1999 r. w mieście Cordoba. Jest profesorem filozofii i nauk o wychowaniu ze specjalizacją duszpasterstwo młodzieżowe. Uczestniczył również w Kapitule Generalnej 27.

Radcą regionu Azja Południowa został wybrany ks. Michael Biju, dotychczasowy radca indyjskiej inspektorii z siedzibą w Guwahati. Ks. Biju urodził się 20 maja 1970 r. w Idukki (Indie), nowicjat odbył w Shillong, składając pierwsze śluby 20 marca 1988 r. Śluby wieczyste złożył 24 maja 1996 r. także w Shillong, a święcenia kapłańskie przyjął 30 lipca 2000 roku w Moolamattam. Posiada doktorat z teologii moralnej i bioetyki, a w latach 2011-2017 był kierownikiem studiów w Salezjańskim Studentacie Teologicznym w “Ratisbonne” w Jerozolimie.

Radcą regionu Azja Wschodnia został wybrany ks. Giuseppe Nguyen Thinh Phuoc, obecnie pracujący w Dykasterii ds. misji w Rzymie. Urodził się 2 listopada 1955 r. w Quang Ngai (Wietnam), nowicjat odbył w Tram Hanh, gdzie złożył pierwsze śluby 15 sierpnia 1974 r. Śluby wieczyste złożył 15 sierpnia 1980 r. w Dalat, a święcenia kapłańskie przyjął 9 września 1995 r. w Fountain Valley (USA). W swojej inspektorii był radcą i delegatem ds. formacji.

Radcą regionu Europa Środkowo-Północna został wybrany ks. Roman Jachimowicz, dotychczasowy przełożony Inspektorii Pilskiej (PLN). Ks. Jachimowicz urodził się 13 listopada 1967 r. w Gorzowie Wielkopolskim, nowicjat odbył w Swobnicy, gdzie złożył pierwsze śluby 22 sierpnia 1987 r. Śluby wieczyste złożył 31 lipca 1993 r. w Rumi, a święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. w Lądzie. Mówi także po niemiecku i rosyjsku, a w inspektorii św. Wojciecha był również delegatem ds. BWS.

Radcą regionu Interameryka został wybrany ks. Hugo Orozco Sánchez, który dotąd był przełożonym inspektorii meksykańskiej z siedzibą w Guadalajarze. Urodził się 30 czerwca 1968 r. w San Luis de Potosí (Meksyk), nowicjat odbył w Chula-Vista; pierwsze śluby złożył 16 sierpnia w Tlaquepaque, a wieczyste 10 września 1995 r. również w tym mieście. Został wyświęcony na kapłana 15 marca 1997 roku w San Pedro de Tlaquepaque. Przed objęciem urzędu przełożonego inspektorii MEG pełnił również funkcję delegata ds. duszpasterstwa młodzieży i ds. formacji.

I na koniec, radcą regionu Śródziemnomorskiego – który zastąpił ks. Martoglio, wybranego na wikariusza Przełożonego Generalnego – został wybrany ks. Juan Carlos Pérez Godoy, ustępujący przełożony inspektorii hiszpańskiej św. Jakuba Większego (SSM). Ks. Pérez Godoy urodził się 5 listopada 1959 r. w Burguillos. Pierwsze śluby złożył 8 września 1978 r., śluby wieczyste 15 sierpnia 1984 r., a święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1987 r. Przed pełnieniem posługi w inspektorii SSM, w swojej dawnej inspektorii, z siedzibą w Sewilli, był delegatem ds. duszpasterstwa młodzieży, wikariuszem i wreszcie inspektorem. Posiada doktorat z nauk kościelnych, jak również dyplom z nauczania i katechetyki oraz duszpasterstwa młodzieży. 

Za: www.infoans.org