Home WiadomościZe Świata Polscy werbiści w telewizji portugalskiej o pobożności i inkulturacji

Polscy werbiści w telewizji portugalskiej o pobożności i inkulturacji

Redakcja

6 marca 2023 roku red. Vera Santos z portugalskiej RTP (Rádio e Televisão de Portugal) przeprowadziła wywiad z ojcami Andrzejem Greckim SVD, proboszczem Parafii św. Mateusza w Toronto i Andrzejem Pietrzakiem SVD, kierownikiem Katedry Religiologii i Misjologii KUL. Wywiad zatutułowany “Romeiros Polacos” (Polscy pielgrzymi) wieńczył ich udział w wielkopostnej pielgrzymce mężczyzn na azorskiej Wyspie św. Michała.

Pielgrzymki te mają 500-letnią tradycję. W jednej z nich uczestniczył także br. Wojciech Gądek SVD z prowincji portugalskiej i pracujący w Montrealu o. Adam Łaskarzewski SVD.

Od kilku lat Katedra Religiologii i Misjologii KUL prowadzi badania nad pobożnością ludową i misją Kościoła. W ubiegłym roku o. Andrzej Grecki SVD obronił doktorat na temat „Pobożność ludowa jako wyraz inkulturacji wiary na przykładzie męskich pielgrzymek wielkopostnych na azorskiej Wyspie św. Michała”.

Owoce badań posłużą do wzmocnienia działań werbistów na rzecz środowisk emigracyjnych w Kanadzie i w innych krajach. Nawiązując do antropologiczno-religioznawczych tradycji werbistowskich, zwłaszcza do duchowości św. Arnolda Janssena, powstał projekt ewangelizacyjno-misyjny pod tytułem „In cordibus nostris”. 

Więcej na: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda