Home WiadomościZe Świata Polski oblat misjonarz Eskimosów biskupem w arktycznej Kanadzie

Polski oblat misjonarz Eskimosów biskupem w arktycznej Kanadzie

Redakcja

Benedykt XVI mianował biskupem diecezji Churchill – Zatoka Hudsona w Kanadzie polskiego misjonarza oblata Maryi Niepokalanej o. Wiesława Krótkiego. Jest on następcą bp. Reynalda Rouleau, również ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który złożył rezygnację ze względu na wiek.

Biskup nominat Wiesław Krótki ma 48 lat. Urodzony 12 czerwca 1964 r. w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim, w wieku 15 lat wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Markowicach na Kujawach. Przyjęty jako jego absolwent do nowicjatu tego zgromadzenia w Kodniu, po studiach seminaryjnych w Obrze i święceniach kapłańskich w 1990 r. został wysłany na misje do północnej Kanady. Od tego czasu o. Krótki OMI najdłużej pracował wśród eskimoskich Inuitów w Igloolik. Był też w latach 1999-2005 przełożonym delegatury misyjnej oblatów w Zatoce Hudsona.

Północnokanadyjska diecezja Churchill – Zatoka Hudsona zajmuje ogromną przestrzeń ponad 2 mln km kwadratowych, prawie ośmiokrotnie większą od Polski, ale zamieszkiwaną tylko przez 32 tys. ludzi. Katolików jest tam mniej niż 9 tys. W 16 bardzo odległych od siebie parafiach pracuje 10 księży, w tym siedmiu oblatów.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda