Home WiadomościZe Świata Pomoc dentystyczna dla Kakooge

Pomoc dentystyczna dla Kakooge

Redakcja

“Dziesiątki przebytych kilometrów, setki przyjętych pacjentów i tysiące uśmiechniętych dzieci – to bilans ostatniego tygodnia w naszej misji w Kakooge. Już po raz ósmy, zespół stomatologów z Północnej Karoliny w USA, przybył do naszej misji, aby udzielać charytatywnie pomocy dentystycznej i medycznej” – pisze do nas o. Józef Matuła z Kakooge.

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt.5,40).

Pomysł współpracy naszej franciszkańskiej misji z lekarzami z USA zrodził się przed ośmiu laty. Wówczas o. Marian Gołąb ówczesny misjonarz w Kakooge, zaprosił po raz pierwszy profesora z uniwersytetu medycznego z Północnej Karoliny, dra stomatologa Michaela Farmera. Od tamtego czasu dr Michael odwiedza naszą misję co roku z grupą nowych dentystów, chcących nieść pomoc lekarską i charytatywną ubogim. Większości naszych parafian nie stać na wizytę u lekarza. Szpital, przychodnia czy apteka są po prostu za daleko. Dla osób starszych, nie posiadających żadnego środka lokomocji, jest barierą nie do pokonania.

Lekarze z Ameryki Północnej spędzili pierwszy tydzień (15-21 lipca 2019 r.) swojej misji na uniwersytecie Makerere w Kampali, gdzie udzielali wykładów dla ugandyjskich studentów stomatologii. W tym czasie stomatolodzy odwiedzali również szpitale, szkoły i domy dziecka. Dzięki temu poznali warunki i sytuację ośrodków zdrowia w Ugandzie.

Drugim etapem tegorocznej akcji pomocy leczniczej był pobyt w naszej misji w Kakooge (22-29 lipca 2019 r.). Nasi nowi przyjaciele, służyli swoim doświadczeniem i otwartymi sercami nie tylko w Kakooge ale również w bardzo odległych, ubogich wioskach na terenie parafii.

Każdego dnia, wczesnym rankiem, po Mszy i szybkim śniadaniu, udawaliśmy się, wraz z ekipą lekarzy i całym niezbędnym wyposażeniem, w trasę. Po przybyciu do danej miejscowości, w szkole podstawowej, urządzaliśmy w ekspresowym tempie prowizoryczny gabinet dentystyczny, gotowy na przyjęcie tłumów pacjentów.  Dentyści wykazali się ogromną pomysłowością i doświadczeniem w zaaranżowaniu pomieszczeń tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę przeprowadzanych zabiegów.

Wdzięczność parafian

Akcja dentystyczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdego dnia przychodziło do nas mnóstwo pacjentów. Nikt nie został pozbawiony specjalistycznej pomocy. Dentyści pracowali bez przerwy od świtu, aż do zmierzchu, aż do ostatniego pacjenta.  Czasem wykonywali zabiegi w bardzo trudnych warunkach i przy niewystarczającym oświetleniu. Doświadczana każdego dnia wdzięczność, uśmiech i radość ludzi starszych oraz dzieci, które otrzymały pomoc, lekarstwa, czy fachową poradę, były przepiękną nagrodą za wykonywany trud. Wielu z pacjentów czekało bardzo długo na możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy medycznej.

Ważna profilaktyka

Lekarze udzielali w wielu szkołach lekcji na temat profilaktyki, higieny i zdrowia jamy ustnej. W bardzo ciekawy i zabawny sposób wyjaśniali dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie i higiena. W tym czasie rozdano kilka tysięcy szczoteczek i past do zębów! Lekarze przygotowywali się do tej wyprawy już od wielu miesięcy.  Przywieźli ze sobą wiele lekarstw oraz wyposażenie potrzebne do pracy.

Na podstawie wcześniejszych doświadczeń, projekt pomocy dentystycznej w Kakooge z roku na rok staje się coraz bardziej profesjonalny. Coraz lepsze wyposażenie  sprawia, że dzieło to przynosi większe owoce. Przez dwa dni ekipa z USA współpracowała z dwoma dentystami z Uniwersytetu w Kampali i z dentystą z franciszkańskiego szpitala w Kakooge. Dzięki temu, można było przyjąć jeszcze więcej osób potrzebujących pomocy.

Bardzo się cieszymy, że ta wspaniała akcja dentystyczna charytatywna była możliwa również w tym roku. Dziękujemy wspaniałym stomatologom z Ameryki za ich ofiarność! Pozdrawiamy serdecznie, ofiarujemy naszą modlitwę i już cieszymy się na następną wizytę (oby tylko profilaktyczną:) za rok!

o. Józef Matuła/red.

za: www.misje.franciszkanie.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: misje.franciszkanie.pl.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda