Home WiadomościZe Świata „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wzywa zakony kontemplacyjne do modlitw w intencji pokoju

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wzywa zakony kontemplacyjne do modlitw w intencji pokoju

Redakcja

Papieskie Dzieło „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKwP) wezwało zakony kontemplacyjne na całym świecie do modlitwy o pokój na Ukrainie. Wiele klasztorów klauzurowych od kilkudziesięciu lat jest partnerami projektów Dzieła i „same były lub są obecnie narażone na prześladowania” – stwierdza dokument ogłoszony 2 marca w Monachium. Apel PKwP jest odpowiedzią na prośby wspólnot i diecezji z Ukrainy, które w obliczu trwających walk proszą nie tylko o pomoc materialną, ale przede wszystkim o wsparcie modlitewne.

Papieskie dzieło pomocowe pozostaje w stałym kontakcie z partnerami projektów na Ukrainie. Podkreśliło, że przekazywane stamtąd przesłania i nagrania wideo odzwierciedlają zarówno cierpienia, jak i głęboką wiarę ludzi. Są oni też wdzięczni za wszelką formę wsparcia materialnego i duchowego.

W tym kontekście dyrektor generalny PKwP Thomas Heine-Gelder nawiązał do inicjatywy Franciszka, który „wezwał do modlitwy jako najsilniejszej broni wobec okrucieństw tej wojny”. „Do tej modlitwy wezwani jesteśmy wszyscy. Ale jako katolicy wiemy, że zakony kontemplacyjne są naszymi «elitarnymi jednostkami» w dziedzinie modlitwy” – podkreślił dyrektor Dzieła.

Pomoc Kościołowi poinformowała jednocześnie, że natychmiast po wybuchu wojny wysłała na Ukrainę pakiet pomocy humanitarnej w wysokości miliona euro. Pieniądze te wesprą księży i zakonników, pracujących w tym kraju w parafiach, wśród uchodźców, w domach sierot i w domach starców.

Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy Kirche in Not – Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. z inicjatywy papieża Piusa XII pochodzący z Holandii norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Jako fundacja na prawie papieskim, dzieło wspiera pracę duszpasterską tam, gdzie Kościół poddawany jest uciskowi, pomagając szczególnie prześladowanym i zagrożonym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Pragnie w ten sposób pomóc przetrwać wspólnotom chrześcijańskim i przywrócić do normalnego stanu ich życie w tym regionie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie realizuje rocznie pięć tysięcy projektów w 140 krajach świata. Swoje biura krajowe ma w 23 krajach, w tym od stycznia 2006 r. także w Polsce (w Warszawie). Pieniądze pochodzą z ofiar ponad 600 tys. darczyńców z krajów, w których działają placówki Kościoła w Potrzebie.

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda