Home WiadomościZe Świata Pomoc medyczna dla misji Monasao – Wesprzyj transport potrzebnych lekarstw

Pomoc medyczna dla misji Monasao – Wesprzyj transport potrzebnych lekarstw

Redakcja

Do ogarniętej wojną domową Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) wysłaliśmy materiały opatrunkowe, okulary i inne najpotrzebniejsze środki. Kontenery z pomocą dotarły już do portu w Kamerunie. Teraz musimy je przewieźć ponad 1 000 kilometrów do misji Manosao w RŚA. To już ostatni etap! Jednak w lokalnych warunkach taki transport stanowi duże wyzwanie. Aby przewieźć paczki z pomocą trzeba wynająć ciężarówkę, opłacić kierowcę oraz odpowiednio zabezpieczyć rzeczy przed kradzieżą i deszczem. Potrzebujemy Waszej pomocy, żeby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących.

Monasao jest wioską położoną w sercu sawanny, otoczoną prze lasy równikowe. Tamtejszą misję prowadzi ksiądz Wojciech Lula ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który pracuje w Afryce już od ponad dziesięciu lat. Wioskę zamieszkują Pigmeje z plemienia Bayaka. Pigmeje od wieków prowadzili koczowniczy tryb życia, zajmując się zbieractwem i łowiectwem, a ich prawdziwym domem była dżungla. Niestety zmieniające się warunki środowiska zmuszają ich do zmiany tradycyjnego trybu życia. Dzięki wsparciu misjonarzy nie zostali jednak sami. Mogą mieszkać w wiosce i powoli uczyć się hodowli zwierząt i uprawy roślin.

Pigmeje z Monasao żyją ubogo, mieszkają w szałasach, żywią się głównie maniokiem i tym co da im las. Wielu z nich cierpi z powodu niedożywienia. Sytuacje pogorsza trwający w kraju konflikt, w wyniku którego życie i dobytek straciło dotąd mnóstwo niewinnych ludzi. Mimo wszystkich trudności Pigmeje to ludzie bardzo radośni, życzliwi choć nieśmiali. Ciężko zdobyć ich zaufanie, ale kiedy się to uda to chętnie się zaprzyjaźniają. Lubią tańczyć i śpiewać przy ognisku. Każdego wieczora gdy słońce już zajdzie słychać unoszące się nad wioską tradycyjne śpiewy. Życie w wiosce to dla nich nowa rzeczywistość – zupełnie różna od dżungli, w której czują się jednak u siebie. Podstawową wartością dla Pigmejów jest rodzina. Dbają o siebie nawzajem, odwiedzają swoich krewnych, nawet tych mieszkających daleko – oczywiście całą drogę pokonując pieszo. Możemy się od nich wiele nauczyć. Teraz potrzebują jednak naszej pomocy.

Wysłane z Polski rzeczy pomogą Pigmejom leczyć i zapobiegać chorobom, a ich dzieciom dadzą szansę na skuteczną naukę. Chcemy, żeby przekazana pomoc jak najszybciej trafiła do Monasao. Będziemy wdzięczni za każdą kwotę jaką przekażecie na ten cel.

Aby wspomóc zbiórkę wystarczy kliknąć w poniższy link źródłowy: https://pomagam.pl/monasao

Ks. Grzegorz Kucharski SMA
Za: sma.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda