Home WiadomościZe Świata Portugalia: 125 lat przybycia pierwszych salezjanów

Portugalia: 125 lat przybycia pierwszych salezjanów

Redakcja

W dniu 8 listopada, 125 lat temu, w 1894 roku pierwsi salezjanie dotarli do Portugalii, aby objąć kierownictwo koledżu “S. Caetano” w mieście Braga. Szkoła to została założona w 1791 roku przez abpa Caetano Brandão, a uczęszczali do niej opuszczone dzieci i młodzież, w większości sieroty, do tego dochodziła mała grupa internistów. Gdy przybyli pierwsi salezjanie, została także zapoczątkowana placówka salezjańska w tym kraju. Przybyło wtedy trzech młodych misjonarzy: ks. Pietro Cogliolo, liczący 28 lat; ks. Angelo Bergamini, liczący 30 lat, oraz kleryk Giuseppe Galli, który miał zaledwie 17 lat.

O tym, w jaki sposób zostali przyjęci pierwsi salezjanie w Portugalii, informuje ks. Michał Rua, pierwszy następca Księdza Bosko, co czyni przytaczając list dyrektora, ks. Cogliolo, z 12 listopada 1894 r.: “Wszyscy uczniowie przewielebnego ojca dra Francisco da Cruz, który do tej pory kierował koledżem, czekali na nas na dworcu. Byli także obecni przedstawiciele kleru i świeckich, jak również wiele ciekawskich osób, które chciały zobaczyć salezjanów, którzy od dawno byli oczekiwani i o których w gazetach w całym kraju często pisano”.   

A dalej pisze: “Budynek koledżu był oświetlony i mała orkiestra składająca się z uczniów oczekiwała ich przy wejściu. Twarze wszystkich były radosne”. Potem, w kaplicy szkoły ks. Cogliolo dziękował z wielkim wzruszeniem za to gorące powitanie. “Po czym powiedział krótko, kim są salezjanie i odniósł się do Księdza Bosko oraz jego dzieła, dodając na koniec, że bardziej jak przełożeni, przybyli tutaj jako przyjaciele”.  

Kilka lat potem, w marcu 1899 roku koledż odwiedził sam ks. Rua. Jego wizyta objęła również Porto, warsztaty “S. José” w Lizbonie (gdzie salezjanie dotarli w listopadzie 1896 r.) oraz nowicjat w Quinta do Pinheiro.

Historia obecności salezjanów w mieście Braga i w koledżu “S. Caetano” została dobrze opisana przez ks. Amadora Anjosa SDB w książce: Os Salesianos no Colégio de S. Caetano de Braga 1894-1911 (Porto: Edições Salesianas, 2006).

Salezjanie przestali kierować koledżem w mieście Braga w styczniu 1911 roku, kiedy Portugalia stała się Republiką. Pomimo niezbyt długiego czasu, w którym kierowali koledżem, wielu absolwentów tej szkoły poszło drogą powołania, wstępując zarówno do kleru diecezjalnego, jak i stając się członkami Zgromadzenia salezjańskiego.

Obecnie inspektoria portugalska liczy 10 placówek, 93 salezjanów (61 kapłanów, 2 diakonów, 12 kleryków i 18 koadiutorów). Salezjanie prowadzą w niej sześć szkół, jedną na wyspie Madeira, jedną na wyspie Zielonego Przylądka i na wyspie Saint Vincent; uczęszcza do nich ogółem ponad 9300 uczniów. Około 9 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych uczestniczy w różnych formach aktywności, zajęciach edukacyjnych i duszpasterskich, które są prowadzone na prawie wszystkich placówkach. Setki dzieci i młodzieży oraz ich rodziny korzystają ze wsparcia Salezjańskich Służb Społecznych.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda