Home WiadomościZe Świata Portugalski kardynał przyjmie dominikański habit

Portugalski kardynał przyjmie dominikański habit

Redakcja

Kardynał José Tolentino Mendonça przyjmie dominikański habit – ogłosiła Portugalska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego.

Jak poinformował o. Filipe Rodrigues, akt ten, który zaplanowano na 14 listopada w lizbońskim klasztorze św. Dominika, nie będzie wiązał się z żadnymi obowiązkami, ani posłuszeństwem portugalskiego purpurata wobec władz zakonu dominikanów. Kardynał ma poprzez przyjęcie habitu zostać włączony w szeregi Świeckiego Zakonu Kaznodziejskiego, jednej z trzech gałęzi Zakonu Kaznodziejskiego, obok braci i mniszek dominikańskich.

O. Rodrigues wyjaśnił, że choć inicjatywa do przyjęcia dominikańskiego habitu wyszła od Zakonu, to kard. Tolentino Mendonça długo się nie wahał z akceptacją tego pomysłu, wskazując m.in. na swoje silne więzy z lizbońskimi klasztorami braci dominikanów i mniszek dominikańskich.

Pochodzący z Madery kardynał to jeden z najszybciej pnących się w hierarchii kościelnej duchownych za pontyfikatu papieża Franciszka. 54-letni poeta i doktor nauk teologicznych został w czerwcu 2018 r. mianowany przez papieża archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego. W tym samym czasie został podniesiony do godności arcybiskupa tytularnego ze stolicą Suava.

Z kolei 5 października 2019 r. Franciszek mianował portugalskiego duchownego kardynałem.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda