Home WiadomościZe Świata Powrót do Polski prekursora pracy Misjonarzy Świętej Rodziny na Białorusi

Powrót do Polski prekursora pracy Misjonarzy Świętej Rodziny na Białorusi

Redakcja

W dniu 25 września 2013 w parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Świerżniu na Białorusi miała miejsce uroczysta Msza św., w czasie której dziękowano za 22 lata pracy na Białoruskiej Ziemi Ks. Stanisławowi Sałacie – Misjonarzowi Świętej Rodziny. Parafię specjalnie z tej okazji odwiedził J.E. Ks. Abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Podczas uroczystej Mszy Świętej o godzinie 18:00 poświęcił on ołtarze Jezusa Miłosiernego, Matki Bożej i św. Antoniego, których odnowienia dokonał za namową proboszcza Ks. Stanisława Sałaty parafianin p. Witold z Nowego Świerżnia.

Podczas tej Mszy Świętej przy ołtarzu Jezusa zgromadziła się cała, dziesięcioosobowa wspólnota zakonna Misjonarzy Świętej Rodziny, pracująca na terenie Białorusi. Małe więc prezbiterium kościoła Piotra i Pawła zapełniło się duchowieństwem, które modliło się za Ks. Stanisława, powracającego do Polski po 22 latach.

Wierni z parafii i okolic nie zawiedli, zgromadziło się bardzo dużo ludzi na tej uroczystości, której przewodniczył Pasterz Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej. Ksiądz Arcybiskup podczas homilii, która była pełna emocji i wzruszenia, gorąco dziękował ks. Stanisławowi za jego wzór kapłaństwa i bezgranicznego wsłuchiwania się w głos Boży, który wezwał go do pracy na terenach skażonych pod Czarnobylem, tam gdzie nikt pójść nie chciał. Tam właśnie zbudował dwa kościoły, które na zawsze będę przypominać jego pracę, będą “pomnikami” jego walki o Boga w sercach ludzi, opuszczonych przez ludzi. W tych bliskich Czarnobyla rejonach rozpoczęły się kłopoty ze zdrowiem, które w następstwie w znacznej mierze utracił. Ale to nie przeszkodziło mu by głosić Chrystusa, by dalej budować nowe Kościoły, aby ludzie nie zapomnieli o Bogu, by mieli gdzie pójść i się pomodlić czy przyjąć sakramenty. W życiu ks. Stanisława wypełniły się słowa “żarliwość o dom twój Panie, pożera mnie” oraz „wszystko dla Chrystusa”. W oczach Księdza Biskupa podczas homilii kilkakrotnie można było zauważyć łzy, które pojawiały się także w oczach ks. Stanisława.

Po komunii świętej najpierw dzieci, a potem komitet parafialny i osoby, które przybyły do świątyni złożyły ks. Sałacie podziękowanie i kwiaty. Na koniec został odczytany list dziękczynny Ks. Adama Józefa Sobczyka MSF – Przełożonego Prowincjalnego Misjonarzy Świętej Rodziny. Słowa te, ukazujące całą historię pracy Ks. Stanisława na Białorusi, były bardzo przejmujące. Wszyscy byli zasłuchani w podziękowanie, jakie przesłał Ksiądz Prowincjał do naszego Współbrata. Wiele razy pojawiały się łzy w oczach słuchających słów Prowincjała ks. Adama Sobczyka MSF, który podkreślał, jak wielkim i zasłużonym kapłanem dla naszego Zgromadzenia MSF jest Ks. Stanisław. Przede wszystkim był On pionierem pracy polskich MSF na terenach białoruskich.

Tuż przed błogosławieństwem od Wspólnoty Misjonarzy Świętej Rodziny, pracującej na Białorusi, podziękowania i życzenia złożył ks. Rektor Ryszard Pierzchała MSF, który przybył na Białoruś w ślad za Ks. Stanisławem i pracuje na Białorusi 21 lat. Ks. Ryszard podziękował za pracę także ks. Adamowi Samselowi MSF, który wraz ks. Stanisławem 30 września 2013 r. powraca do Polski.

tekst: Ks. Marek Janiak MSF

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda