Home WiadomościZe Świata Powstaje krótki film o św. Ignacym Loyoli

Powstaje krótki film o św. Ignacym Loyoli

Redakcja

W Collegio Internazionale del Gesù w Rzymie powstaje krótkometrażowy film o ostatnim etapie życia św. Ignacego Loyoli. Realizuje go jezuicki student teologii ze Sri Lanki, Chamika Nipun SJ, wraz ze współbraćmi.

W naszym międzynarodowym kolegium w Rzymie mieszkamy po sąsiedzku z pomieszczeniami, w których św. Ignacy spędził ostatnią część swojego życia – mówi Chamika Nipun.

Te pomieszczenia są spuścizną wszystkich jezuitów, ale nie wszyscy mają możliwość poznać je tak jak my. Uważam, że naszym obowiązkiem jest dzielić się tym doświadczeniem. Pomyśleliśmy, że dobrym sposobem na to, będzie stworzenie filmu, który wpisałby się w zbliżające się obchody Roku Ignacjańskiego.

Tytuł, „Utykający pielgrzym” (Pellegrino zoppicante). odnosi się do Ignacego, który uważał się za pielgrzyma. Nigdy jednak nie patrzył na siebie, jako na człowieka, który zakończył pielgrzymkę, który doszedł do celu. Musiał wciąż rozeznawać, by odnaleźć wolę Bożą. Odnosi się także do faktu, że utykał przez całe życie i nie chodzi tu jedynie o jego niesprawność fizyczną ale również o jego kalekie życie psychiczne i duchowe. Albowiem doświadczył braku stabilności, którą przezwyciężył dzięki stabilnej relacji z Bogiem. Kulawy święty! Potrzebował Boga, aby podążać dalej swoją drogą. To może być przesłanie skierowane do nas wszystkich, abyśmy osiągnęli równowagę pomiędzy wysiłkami ludzkimi a łaską Bożą.

Jego odejście z tego świata było wyjątkowe w swojej prostocie. Nie zabiegał o to, aby zwołać współbraci i przekazać im swoją ostatnią wolę, jakieś przesłanie, błogosławieństwo. Umarł w sposób bardzo prosty w swoim łóżku, nie robiąc z tego „wydarzenia”. Dla mnie to najbardziej poruszająca scena w tym video, ponieważ stara się uchwycić ten moment jego życia.

Innym wzruszającym aspektem jego duchowości jest dla mnie jego obojętność: jego wolność w służbie Bogu, która wyraża się w słowach “byśmy ze swojej strony nie pragnęli bardziej zdrowia niż choroby, bogactwa niż ubóstwa, szacunku niż pogardy, życia długiego niż krótkiego” (ĆD 23). Jego śmierć była jedynie przejściem kierowanym przez Stworzyciela, krokiem pielgrzyma z jednego stanu życia do innego. Celem Ignacego było wyłącznie przynoszenie chwały Bogu i oddawanie Mu czci we wszystkim, co robił, także na łożu śmierci (fragmenty wywiadu z Chamika Nipun SJ).

Realizacja filmu powinna zostać ukończona w połowie przyszłego roku.

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda