Home WiadomościZe Świata Pożegnania: ks. Bronisław Kartanowicz MSF

Pożegnania: ks. Bronisław Kartanowicz MSF

Redakcja

msf.opoka.org.plKs. Bronisław Kartanowicz MSF, urodził się 15.01.1927 roku, w miejscowości Ażubale, w dawnym województwie wileńskim, w wielodzietnej, rolniczej rodzinie Jana i Heleny z Symonowiczów. Ochrzczony został 02 lutego tego samego roku w parafii Konwaliszki. W 1939 r. ukończył szkołę podstawową w Dziewieniszkach. Z nastaniem wojny pracował przez 1 rok na roli a następnie w latach 1940-42 uczył się w szkole rosyjskiej. W 1941 roku po śmierci ojca rodzina rozeszła się na różne strony świata. W domu został tylko Bronisław z matką, bratem i siostrą. Już wtedy, jak napisał w swoim życiorysie “ciągle prosiłem Pana Boga o powołanie, abym kiedyś mógł poświęcić się służbie Bożej”, “abym mógł zostać kapłanem-misjonarzem”. W 1942 roku wyjechał do Wilna, gdzie ukończył 3 klasy gimnazjalne. W grudniu 1944 r. został “tymczasowo zatrzymany”, wywieziony do ZSRR i osadzony w więzieniu w Zagłębiu Donieckim. Przebywał tam do października 1945 r. W 1946 r. zostawiając swoich bliskich sam przyjechał do Polski, do Gdańska i tutaj ukończył czwartą klasę gimnazjalną ogólnokształcącą. Po złożeniu tzw. “małej matury” rozpoczął naukę w Liceum Wodno-Melioracyjnym gdzie ukończył dwie klasy licealne. W 1948 r. wstąpił do MSF, 8 grudnia rozpoczynając swój nowicjat w Górce Klasztornej. Rok później, 08.12.1949 r. w Bąblinie złożył pierwsze śluby zakonne a 3 lata później tj. 08.12.1952 r. także w Bąblinie – śluby wieczyste.

Po złożeniu pierwszych ślubów studiował w seminarium w Pelplinie. Przyjmując tam: w 1953 r. – święcenia niższe. Następnie, w latach 1953-55, studiował w Szczytnej Kłodzkiej, gdzie po skończonych studiach 05 czerwca 1955 r. przyjął święcenia diakonatu a dwa tygodnie później, 19 czerwca 1955 r. we Wrocławiu przyjął święcenia kapłańskie.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich został skierowany do pracy w Górce Klasztornej w charakterze kapłana-misjonarza, profesora matematyki i spowiednika scholastykatu. Rok później został przeniesiony wraz z całym scholastykatem do Kazimierza Biskupiego i tam dalej pełnił te same funkcje a oprócz tego był jeszcze wykładowcą języka polskiego oraz drugim asystentem przełożonego domowego

W 1957 r. został z powrotem przeniesiony do Górki Klasztornej i mianowany prefektem Niższego Seminarium Duchownego oraz Prefektem Gimnazjum w Łobżenicy. 15.04.1959 r. objął urząd Przełożonego Domowego w Górce Klasztornej. Po skończeniu jednej, trzyletniej kadencji przełożeństwa, z dniem 01.05.1962 r. został mianowany Magistrem Scholastykatu i wykładowcą w Bąblinie, a rok później przeniesiony do Kazimierza Biskupiego.

Z dniem 07.02.1964 r. został mianowany Dyrektorem Misji Polskiej Prowincji MSF na 3 lata. Pełniąc dalej tę funkcję, z dniem 07.09.1964 r. przeniesiony do Górki Klasztornej. W 1966 r. mianowany Członkiem Komisji do Spraw Konstytucji i Zwyczajów. 10.01.1967 r. mianowany Dyrektorem Misji na kolejne 3 lata. Łącznie był Dyrektorem Misji przez prawie 16 lat, tj. do 31.12.1979 r. W tym czasie kierowana przez niego Ekipa Rekolekcyjno-Misyjna, podobnie zresztą jak dzisiaj, miała tyle zamówień na misje i rekolekcje, że misjonarze nie byli tego w stanie sprostać wszystkim prośbom i musieli niestety wielu Proboszczom odmawiać. W czerwcu 1986 r. Ks. Bronisław wyraził gotowość wyjazdu do Kanady celem podjęcia pracy duszpasterskiej w diecezji Prince Albert.

Celem przygotowania się do tego wyjazdu został odwołany z Ekipy Rekolekcyjno-Misyjnej i skierowany do Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Tam z dniem 01.09.1986 r. został zaangażowany na stanowisko ojca duchownego tegoż Centrum. W 1989 roku po raz kolejny zwrócił się do Zarządu Prowincjalnego z prośbą o wyjazd do pracy w Kanadzie i tym razem jego prośba została wysłuchana. Pojechał do Saskatoon i tam pracował, głównie wśród Polonii, w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. W lipcu 2013 r. opuścił Kanadę i na stałe wrócił do Polski, gdzie został przeniesiony do domu zakonnego w Wielkim Klinczu. 19 czerwca br. obchodził jeszcze w Wielkim Klinczu swój jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich.

Ks. Bronisław dość poważnie chorował przez wiele lat, nigdy jednak nie skarżąc się z tego powodu. Był to nowotwór, który powoli niszczył jego ciało i coraz bardziej odbierał mu siły. Po długim zmaganiu się i w zasadzie po krótkim pobycie w szpitalu w Kościerzynie, dobry Bóg powołał Ks. Bronisława do siebie w godzinach wieczornych 20.11.2015 r. Oddany Bogu i Maryi, odszedł do Pana skończywszy 88 rok życia, z czego 66 lat przeżył w Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny, w tym 60 lat jako kapłan.
Za chwilę złożymy trumnę z jego ciałem na tutejszym cmentarzu, wśród naszych zmarłych współbraci Misjonarzy Świętej Rodziny. Za Jego wierną, służbę Bogu i Najświętszej Maryi Pannie możemy w jego intencji dziś wołać: “Niech cię przygarnie Chrystus uwielbiony…. Niech na spotkanie w progach Ojca domu, po ciebie wyjdzie litościwa Matka.”

Pogrzeb śp. Ks. Bronisława Kartanowicza MSF odbył się w Wielkim Klinczu. Mszę świętą w intencji Zmarłego odprawiało 40 kapłanów (32 MSF) a przewodniczył jej Ks. Prowincjał Adam Sobczyk MSF. Słowo Boże wygłosił Ks. Bogusław Jaworowski MSF, obecny Dyrektor Ekipy Misyjno-Rekolekcyjnej. Na miejsce wiecznego spoczynku kondukt żałobny poprowadził Ks. Piotr Pietrzyk MSF, Rektor domu zakonnego i Proboszcz parafii pw. Św. Rodziny w Wielkim Klinczu. W tej ostatniej drodze towarzyszyli Zmarłemu, kapłani, bracia zakonni, klerycy, nowicjusze, najbliższa rodzina i wierni z Wielkiego Klincza. Na sam koniec, jak zawsze to czynimy żegnając naszego Współbrata, odśpiewaliśmy hymn: ” Matko ma, Zakonie mój, dla Cię życie me, dla Cię prac mych znój. Matko ma, Zakonie mój jam na wieki syn, jam na wieki Twój…”

(Opracował Ks. Grzegorz Kałdowski MSF, sekr. prow.)

Za: www.msf.opoka.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda