Home Wiadomości Pożegnania: ks. Marek Martiška MIC

Pożegnania: ks. Marek Martiška MIC

Redakcja

Ks. Marek Martiška, syn Antona i Emilii z d. Homolová, ur.3 marca 1980 w Trenčinie na Słowacji jako najmłodszy z czwórki rodzeństwa (siostra Helena i dwóch braci: Pavel i Peter). Marianów poznał w rodzinnej parafii w Omšenie, gdzie wówczas pracowali Marianie. jako nastolatek angażował się w życie parafii, był ministrantem, uczestniczył w organizowanych przez marianów rekolekcjach.

W latach 1994-1998 uczęszczał do technikum mechanicznego w Dubnicy nad Váhom, tam też zdał z wyróżnieniem egzamin maturalny. W 1998 roku został przyjęty do Zgromadzenia i po miesięcznym – jak to wówczas było w zwyczaju – postulacie rozpoczął nowicjat w Skórcu pod kierunkiem ks. Jana Migacza MIC. Złożywszy I profesję 8 września 1999 roku, został skierowany na studia filozoficzno-teologiczne w WSD Zgromadzenia Księży Marianów Lublinie. Nauka szła mu dobrze, dobrze też wrósł we wspólnotę zakonną. 20 września 2003 roku złożył profesję wieczystą na ręce ówczesnego przełożonego generalnego, ks. Marka T. Garrow MIC. Studia ukończył 26 kwietnia 2005 roku obroną pracy magisterskiej z teologii moralnej i bioetyki pt. „Moralna ocena działań eugenicznych w świetle nauki Kościoła katolickiego”, napisanej pod kierunkiem ks. Piotra Kieniewicza MIC.

Święcenia diakonatu przyjął w bazylice licheńskiej, wraz z Grzegorzem Leszczykiem MIC i Adamem Stankiewiczem MIC 8 maja 2004 roku z rąk bpa Wiesława A. Meringa, biskupa włocławskiego. Święcenia prezbiteratu przyjął 30 kwietnia 2005 roku w kościele pw. Narodzenia NMP, w rodzinnej parafii w Omšeni na Słowacji z rąk bpa Mariána Chovaneca, biskupa pomocniczego diecezji w Nitrze.

Po święceniach, przez dwa lata pracował w parafii w Dudincach (Słowacja), gdzie wówczas istniała rezydencja domu zakonnego. W 2007 roku przeniesiony został do domu zakonnego w Hrádku (Rep. Czeska) i mianowany ekonomem wspólnoty zakonnej oraz duszpasterzem powołań w Republice Czeskiej. W 2011 roku został mianowany przełożonym domu zakonnego w Hrádku. W 2015 roku przeniesiony został do domu zakonnego w Brumovĕ-Bylnici na Morawach i mianowany I radnym miejscowej wspólnoty. W 2017 roku został mianowany przełożonym domu, oraz I radnym oraz ekonomem Wikariatu Czeskiego.

Był gotowy pracować wszędzie. oferował się zarówno do pracy w Anglii jak i na misjach w Rwandzie. Przełożeni uznawali jednak, że bardziej będzie potrzebny na Słowacji i w Czechach i tę ich decyzję przyjmował w pokorze serca. Już w seminarium, w jednej z opinii prefekt napisał, że cechują go wiara, ufność i prostota. Wszędzie dawał się poznać jako kapłan oddany posłudze duszpasterskiej i wspólnocie zakonnej. Wielką jego pasją było myślistwo. Starał się spotykać ludzi tam, gdzie są, nie czekając, aż sami przyjdą do niego.

Zmarł nagle, 20 sierpnia 2018 roku, przebywając ze swoimi bliskimi na urlopie na Chorwacji. Najprawdopodobniej przyczyną śmierci było utonięcie.

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda