Home WiadomościZe Świata Pożegnania: Siostra Kathleen Appler, Przełożona Generalna Sióstr Miłosierdzia

Pożegnania: Siostra Kathleen Appler, Przełożona Generalna Sióstr Miłosierdzia

Redakcja

W środę, 18 marca 2020 roku, Pan powołał do siebie Przełożoną Generalną Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, Siostrę Kathleen Appler. Liczyła lat życia 68 a powołania 47. Matka zmarła w wyniku choroby nowotworowej w Paryżu, w Domu Macierzystym Sióstr Miłosierdzia, w Domu, gdzie miały miejsca objawienia Matki Bożej od Cudownego Medalika św. Siostrze Katarzynie Labouré, Siostrze Miłosierdzia.

Kathleen Appler urodziła się w 1952 roku jako druga z 10 dzieci.  W 1970 roku została absolwentką  Wyższej Uczelni Katolickiej Utica w Stanach Zjednoczonych.

W kwietniu 1973 roku Kathleen Appler wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Bostonie, Massachusetts. Przez ponad cztery dekady Siostra Kathleen posługiwała na wielu ważnych obszarach: edukacji, administracji oraz powołania i formacji. Przez wiele lat nauczała w licznych szkołach: Syracuse w Nowym Jorku (1974–1975); Bridgeport, Connecticut (1975–1979); Utica, Nowym Jorku (1979-1982 i 1985-1995); oraz Wilmington, Delaware (1982-1985). Uzyskała licencjat z literatury angielskiej w zakresie Edukacji Wczesnoszkolnej, a także stopień magistra z Edukacji Wczesnoszkolnej oraz dyplom z kierownictwa duchowego.

W latach 1995-2000 Siostra Kathleen posługiwała przy parafii Św. Jana na Brooklynie w Nowym Jorku  a jednocześnie była Przełożoną lokalnej wspólnoty (1997-1999). W latach 2000-2009 siostra Kathleen pełniła funkcję Wizytatorki Prowincji Północno-Wschodniej z siedzibą w Albany w Nowym Jorku. W czerwcu 2009 roku została Członkinią Rady Generalnej Sióstr Miłosierdzia z siedzibą w Paryżu, w Domu Macierzystym. Jako Radna Generalna przez sześć lat służyła pięciu Prowincjom Stanów Zjednoczonych oraz Prowincji Wielkiej Brytanii, Irlandii i Australii.

W 2015 roku Siostra Kathleen Appler jako pierwsza Amerykanka w historii Sióstr Miłosierdzia została wybrana Przełożoną Generalną Zgromadzenia. Była także drugą osobą spoza Francji, która objęła kierownictwo nad Zgromadzeniem obecnym w 94 krajach świata. Dnia 8 lipca 2019 roku po raz pierwszy w historii decyzją papieża Franciszka Matka Kathleen została mianowana członkiem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Matka Kathleen Appler była wybitną postacią, kobietą wielkiej wiary i radości płynącej z trwania w bliskości z Bogiem. Cechowała ją prostota, uśmiech i wielka mądrość, którą czerpała z życiowych doświadczeń, ale przede wszystkim z pokornego obcowania z Panem.  Niosła ze sobą światło Chrystusa i pomoc wielu osobom, które powierzono jej opiece. W kontaktach z Siostrami i spotkanymi osobami była łatwo przystępna, nie stwarzała dystansu, a mimo to był w niej pewien majestat.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda