Home WiadomościZe Świata Pożegnania: śp. ks. Jan Nowiński TChr

Pożegnania: śp. ks. Jan Nowiński TChr

Redakcja

Dzisiaj w godzinach rannych Pan powołał do wieczności śp. ks. Jana Nowińskiego TChr – duszpasterza polonijnego w Brazylii.

Ks. Jan Nowiński urodził się 18 czerwca 1935 roku w miejscowości Ślężany. Ukończył szkołę podstawową w Lelowie i w 1949 roku wstąpił do Niższego Seminarium Towarzystwa Chrystusowego w Ziębicach. Po zamknięciu seminarium przez władze komunistyczne w 1951 roku rozpoczął nowicjat w Bydgoszczy. Następnie ukończył szkołę średnią w Ziębicach. 4 czerwca 1960 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Poznaniu. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach Chociwel, św. Anny w Poznaniu, Suchaniu i Marianowie. Następnie został wysłany do pracy duszpasterskiej w Brazylii. Przez miesiąc przebywał w Maqamu RS. następnie został skierowany do pomocy w parafii Guarani das Missões RS. Od stycznia 1967 roku pracował na parafii w Encruzilhada do Sul RS gdzie pogłębiał znajomość języka portugalskiego.Z początkiem 1968 roku został mianowany wikariuszem parafii Dobrego Jezusa w Balsa Nova PR. Pod jego kierunkiem została dokończona budowa kościola parafialnego, a także wybudowana plebania i salon. Wśród wiernych polskiego pochodzenia podtrzymywał polskie zwyczaje i obrzędowość religijną. W 1976 roku został proboszczem św. Jana Chrzciciela w Kurytybie PR. gdzie oprócz duszpasterstwa zajął się przebudową prezbiterium kościoła, budową kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, oraz zakupił teren pod budowę kaplicy Matki Bożej z Nazaretu. W latach 1976 – 1983 pełnił funkcję wiceprowincjała chrystusowców w Ameryce Południowej. 1 marca 1987 roku objął parafię w Alto Paraguaçu SC. Pod jego kierunkiem zostały zbudowane dwa kościoły filialne i wyremontowany dom sióstr. 2 lutego 1992 roku został proboszczem parafii pod wezwaniem św. Anny koło Ijui RS. We wspomnianej parafii zbudował duży salon parafialny (centrum sportowo rekreacyjne). Po dwóch latach pracy w Santanie został skierowany do parafii Virmond PR. gdzie jako wikariusz uczył języka polskiego w szkole publicznej. W 1996 roku został mianowany proboszczem parafii Dobrego Jezusa w Campo Largo PR. Staraniem księdza Jana zostały zbudowane 2 kościoły filialne i zakupiono teren pod budowę kolejnej świątyni. 10 lutego 2008 roku został zwolniony z obowiązków proboszcza w Campo Largo i mianowany proboszczem parafii Matki Bożej z Nazaret w Kurytybie. W piątek 14 marca 2014 wracając z domu Prowincjalnego, 79-letni kapłan przewrócił się na schodach obok kościoła w którym pracował. Mimo podjętego leczenia chirurgicznego rano 18 marca 2014 r. ks. Jan zmarł. Bardzo prosimy o modlitwę za naszego współbrata.

Data i godzina pogrzebu wkrótce zostanie podana do wiadomości.

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda