Praga: ponad 30 tys. osób przybyło na 37. Europejskie Spotkanie Młodych

Ponad 30 tys. osób przybyło do stolicy Republiki Czeskiej na 37. Europejskie Spotkanie Młodych. Były one przyjmowane na terenie Centrum Wystawowego Letňany, skąd udały się do 170 parafii. Największą grupą są Polacy, których dotarło 6 tys. 

Jak zaznaczył brat Marek, w przygotowanie spotkania licznie włączyli się mieszkańcy Pragi: „Spotkaliśmy się tutaj z ludźmi dobrej woli, którzy może mają trudności z przyjściem do Kościoła, z instytucją Kościoła, ale są ludźmi otwartymi na sprawy duchowe i te, które wiążą się z wartościami ogólnoludzkimi”.

Do Pragi przybyła także duża, licząca 2,5 tys. osób grupa młodzieży ukraińskiej. Jak podkreśliła siostra Ewa, urszulanka szara, są to osoby różnych wyznań. „Przyjeżdżają przede wszystkim z nadzieją, że zobaczą świat, gdzie ludzie modlą się razem, gdzie kochają się, gdzie się zwracają do Boga, gdzie szukają pokoju oraz drogi porozumienia i przebaczenia”.

Podziwiając Pragę, młodzi Polacy ufają, że uda się im przemienić charakter tego bardzo zlaicyzowanego miasta. „Tutaj wszyscy będą nastawieni na to, żeby się modlić, żeby spotykać się super z innymi ludźmi i odnowimy ducha tego miasta, zobaczycie” – powiedziała jedna z polskich uczestniczek spotkania.

Pierwsze wieczorne modlitwy w katedrze na Hradczanach oraz w Centrum Wystawowym Letňany odbędą się dziś o godzinie 19.00.

st/Praga/KAI

Za: Radio Watykańskie