Home WiadomościZe Świata Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa: adwentowy list do księży

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa: adwentowy list do księży

Redakcja

Matkę Bożą jako wzór postawy czuwania, której potrzebę przypomina rozpoczęty właśnie okres liturgiczny, wskazuje księżom w orędziu na Adwent prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Kard. Mauro Piacenza zwraca uwagę, że Niepokalane Serce Maryi nieustannie czuwało. W postawie modlitewnego czuwania przyjęła Ona Zwiastowanie, które zmieniło historię ludzkości, a potem strzegła Jezusa w swym łonie, urodziła Go i stała się Jego uczennicą, idąc za Nim aż pod krzyż. Również czuwając oczekiwała z pewnością wiary na Jego Zmartwychwstanie, a wreszcie została wzięta do nieba.

„Chrystus nieustannie czuwa nad swoim Kościołem i nad każdym z was! – podkreśla kard. Piacenza zwracając się do księży na całym świecie. – Najświętsza Matka Jezusowa i nasza czuwa nad nami! A czujność, do której nas wzywa, wiąże się z pamięcią o tym, co stało się z naszym życiem, gdy spotkaliśmy Chrystusa i weszliśmy w wielkie misterium, stając się Jego kapłanami, oraz z otwarciem na Boże możliwości. Maryja bowiem stale zachowywała w sercu to, co Bóg w Niej dokonał i zgodnie z tym przeżywała swe zadanie Matki Boga. Poza tym stale była gotowa i otwarta na to, co «możliwe», czyli na urzeczywistnianie się pełnej miłości woli Boga. Także dzisiaj z nieba Maryja strzeże nas w żywej pamięci Chrystusa i otwiera nas stale na możliwości Bożego Miłosierdzia. Prośmy Ją, drodzy współbracia, o serce zdolne, by żyć Chrystusowym Adwentem w naszym życiu i kontemplować, jak Syn Boży w dniu naszych święceń radykalnie i definitywnie naznaczył całą naszą egzystencję, zanurzając ją w swym kapłańskim Sercu, i jak odnawia nas codziennie w sprawowaniu Eucharystii, które przemienia nasze życie w przyjście Chrystusa do ludzkości”.

Prośmy Maryję – pisze dalej prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa do księży – „o serce uważne na rozpoznawanie znaków Jezusowego przyjścia w życiu każdego człowieka, a szczególnie młodych nam powierzonych: znaków tego specjalnego przyjścia, którym jest powołanie do kapłaństwa. Niech Matka Kapłanów i Królowa Apostołów wyprosi tym, którzy Ją o to pokornie błagają, kapłańskie ojcostwo, które jako jedyne jest w stanie «towarzyszyć» młodym w ich radosnej, pełnej entuzjazmu drodze pójścia za Chrystusem. Mówiąc «tak» przy Zwiastowaniu, Maryja zachęca nas do konsekwentnego «tak» dla naszych święceń. W Nawiedzeniu św. Elżbiety zachęca Ona, byśmy żyli bliskością Boga i nieśli Jego obecność innym, z radością służąc bez ograniczania czasu ani miejsca” – czytamy w adwentowym przesłaniu kard. Piacenzy.

ak/ rv, clerus, cna

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda