Prezydenckie medale dla zakonników w Japonii

W Tokio Małżonka Prezydenta będzie reprezentowała nasz kraj w trakcie uroczystości intronizacyjnych Cesarza Japonii. – Podjęłam się tego zadania tym chętniej, że wciąż jeszcze mam w pamięci niezwykły zaszczyt i przyjemność, jakim była dla mnie i mojego męża czerwcowa wizyta Księcia Akishino z Księżną Kiko w Warszawie, podczas której wspólnie uczciliśmy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Polską – mówiła w poniedziałek Pierwsza Dama.

W Ambasadzie RP w Japonii, odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń przyznanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w promowaniu Polski, za popularyzowanie polskiej kultury i niesienie pomocy osobom potrzebującym”. Ojciec Mirochna z Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertne odznaczenie dla zasłużonego w pracy na rzecz najbardziej potrzebujących oraz założyciela żeńskiego Zgromadzenia Sióstr Rycerek Niepokalanej przekazał Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Również w imieniu Prezydenta RP minister udekorował księdza Jana Burego z Kościoła Katolickiego Matki Boskiej w Lourdes w Suzuce. Misjonarz prowadzący sierocińce, przedszkola, salezjańskie ochronki, szkoły oraz domy opieki dla młodzieży otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wydarzenie miało miejsce podczas uroczystego spotkania z okazji stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Małżonka Prezydenta pogratulowała wyróżnień, podkreślając, że zasługi odznaczonych przekładają się również na dobre relacje polsko-japońskie. Wyraziła radość z możliwości spotkania z rodakami i przedstawicielami rodzin polsko-japońskich oraz z Japończykami pozostającymi w relacjach z Polską.

– Państwa obecność na dzisiejszym spotkaniu, ale przede wszystkim zainteresowanie naszym krajem oraz współpraca w obszarze nauki, gospodarki, kultury i dyplomacji, są dowodem na to, że postrzegają Państwo Polskę zarówno jako kraj o bogatej tradycji i kulturze, jak i kraj, który dąży do tego, by stawać się coraz bardziej nowoczesnym technologicznie – podkreśliła Pierwsza Dama, zwracając się do Japończyków. Podziękowała jednocześnie „za otwartość na Polskę i Polaków” oraz wyraziła przekonanie, że współpraca naszych krajów będzie przynosiła coraz lepsze efekty. Zwracając się do członków rodzin polsko-japońskich Małżonka Prezydenta odnotowała, że łącząca ich więź jest jednocześnie „szczególnie pięknym symbolem przyjaźni, życzliwości i wzajemnego szacunku, jakie łączą dzisiaj Japonię i Polskę”.

 

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że od przeszło stu nasze kraje utrzymują stosunki dyplomatyczne oraz zapewniła, że Polska zawsze będzie wdzięczna Japonii, za to, że jako pierwszy kraj w Azji i piąty na świecie uznała jej niepodległość, „co dało również początek wzajemnemu zainteresowaniu kulturami obu narodów”. Pierwsza Dama mówiła o tradycji oraz życiu codziennym Polaków i Japończyków, w którym ważną rolę odgrywa dom, rodzina i ród. – A kto zabiega o szczęśliwą przyszłość swojej rodziny, ten rozumie jak ważny jest trwały ład pokojowy na świecie, o który zarówno Japonia, jak i Polska konsekwentnie zabiegają na arenie międzynarodowej – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Dodała, że tym co również łączy przedstawicieli obu narodów jest uwielbiana w obu krajach muzyka Fryderyka Chopina, której moc tkwi być może w przenikającym ją patriotyzmie i duchu walki o wolność, przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesności. – W tym sensie dzieła Chopina to odbicie duszy polskiej i duszy japońskiej. Bo w obu naszych krajach, otaczając czcią dziedzictwo przodków, cenimy też nowoczesność – wyjaśniła Małżonka Prezydenta. Uroczystość uświetnił mini recital fortepianowy w wykonaniu japońskiego pianisty, podczas którego wybrzmiał polonez Fryderyka Chopina.

Wizyta Małżonki Prezydenta w Tokio była także okazją do otwarcia wystawy ukazującej działania podejmowane przez pierwszego ambasadora RP w Japonii, Tadeusza Romera. Późniejszy minister spraw zagranicznych w Rządzie RP na uchodźstwie działał na rzecz pomocy żydowskim uchodźcom przybywającym do japońskich portów. Wystawę otworzyła Małżonka Prezydenta wspólnie z córką generała Onodery, który podczas wojny współpracował z polskim wywiadem wojskowym. – To niezwykła historia. Obok ambasadora Romera na miano bohaterów zasłużyli w niej także oficerowie polskiego wywiadu i japoński konsul na Litwie, Chiune Sugihara – mówiła w trakcie uroczystości Agata Kornhauser-Duda.

 

Pierwsza Dama nawiązała do planowanej wizyty w tokijskim Ośrodku Pomocy Społecznej Fukudenkai, z którym wiąże się historia „Sierot Syberyjskich”, polskich dzieci uratowanych dzięki wielu ludziom dobrej woli, w tym Jej Wysokości Cesarzowej Japonii, dyplomatom z japońskiego MSZ oraz działaczom Japońskiego Czerwonego Krzyża. – Pamiętamy także o św. Ojcu Maksymilianie Kolbe, odznaczonym dziś ojcu Mieczysławie i bracie Zenonie, twórcach misji katolickiej w Nagasaki – zapewniła Małżonka Prezydenta.

– Bardzo się cieszę, że obok tej dobrej wspólnej historii już dzisiaj tworzymy także naszą teraźniejszość i wspólną przyszłość – zaakcentowała Pierwsza Dama. Przypomniała, że liczna polonia wnosi swój wkład w życie Japonii, cztery polskie uczelnie wyższe oferują studia na wydziałach japonistyki, a prężnie działająca tokijska polonistyka, cieszy się dużym zainteresowanie tamtejszych studentów. – Cieszy mnie fakt, że organizacje i grupy polonijne działające w Japonii wspierają działalność oświatową i kulturalną, a młode pokolenie Japończyków oddaje się nauce języka polskiego, który jest przecież jednym z najtrudniejszych na świecie – wskazała Pierwsza Dama. Podziękowała Instytutowi Polskiemu w Tokio „za inicjowanie, realizowanie i wspieranie projektów promujących osiągnięcia polskiej kultury za granicą, jak również dbanie o popularyzację języka polskiego: wspieranie jego nauczania w Japonii oraz tłumaczenie i wydawanie polskiej literatury”. Wyraziła radość z działalności ośrodków życia polskiego, jakimi są Szkoła Polonijna im. Janusza Korczaka przy Ambasadzie RP w Tokio oraz Polonijna Szkoła Sobotnia i Klub Malucha przy Stowarzyszeniu Polonijnym „RAZEM”.

 

Małżonka Prezydenta oznajmiła, że relacje polsko-japońskie stają się coraz liczniejsze i będą zapewne coraz bardziej ożywione, ponieważ „w realiach współczesnego świata odległość nie jest już przeszkodą”. – Dawniej statek z Polski płynął do Japonii przez wiele tygodni. Dzisiaj bezpośrednie połączenie lotnicze między Tokio a Warszawą skraca tę podróż do około 11 godzin. Cieszę się, że na ulicach polskich miast jest coraz więcej turystów z Japonii oraz że liczba Polaków odwiedzających Kraj Kwitnącej Wiśni zwiększa się wręcz z miesiąca na miesiąc – powiedziała Pierwsza Dama.

W trakcie wystąpienia w Ambasadzie RP w Tokio Agata Kornhauser-Duda wyraziła solidarność z ofiarami tajfunu Hagibis. – Ze ściśniętymi sercami słuchaliśmy wiadomości o straszliwym kataklizmie, jaki dotknął Japonię. Pragnę w imieniu męża oraz moim własnym, przekazać wyrazy współczucia – mówiła Małżonka Prezydenta.

Podczas poniedziałkowej uroczystości odbyła się również ceremonia wręczenia medali Gloria Artis dla dyrygenta Mitsuyoshi Oikawy oraz dla wydawcy tłumaczeń literatury polskiej – Tetsu Ijima. Odznaczenia wręczył Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii, Paweł Milewski.

(KS)

Za: www.prezydent.pl