Promulgacja dekretów o heroiczności cnót

W czasie audiencji dla prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych Papież Franciszek upoważnił Kongregację do promulgowania dekretów dotyczących heroiczności cnót 11 Sług i Służebnic Bożych, wśród których jest także Polak, czcigodny Sługa Boży Jan Pietraszko, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Ponadto zostało uznane męczeństwo jednego Sługi Bożego.

Wśród 11 Sług i Służebnic Bożych, których heroiczność cnót została uznana przez watykańską Kongregację znajduje się również franciszkanin konwentualny o. Melchior Józef Fordon, urodzony w Grodnie w 1862 r., przez pewien okres spowiednik i ojciec duchowny św. Maksymiliana Kolbego. Ponadto 5 kapłanów: dwóch z Włoch, po jednym z Hiszpanii i z Meksyku oraz ksiądz obrządku syromalabarskiego z Indii.

Heroiczność cnót została uznana także w przypadku 3 sióstr zakonnych: 2 z Włoch i jednej ze Stanów Zjednoczonych oraz jednego katolika świeckiego, Włocha, Carlo Tancredi Falletti Di Barolo, współzałożyciela żeńskiego zgromadzenia zakonnego.

Kongregacja ds. Kanonizacyjnych została upoważniona także do uznania za męczeńską śmierć niemieckiego pallotyna ks. Richarda Henkesa, zamęczonego z nienawiści do wiary w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1945 r.

Za: ekai.pl