Home WiadomościZe Świata Przedmowa Papieża jezuity do dzieł kard. Martiniego SJ

Przedmowa Papieża jezuity do dzieł kard. Martiniego SJ

Redakcja

RV„Dziedzictwo, które pozostawił nam kard. Martini, to cenny dar – pisze Ojciec Święty w przedmowie do I tomu dzieł zebranych arcybiskupa Mediolanu, który był tak jak on jezuitą. Papież przypomina, że „życie, dzieła i słowa” kard. Carlo Marii Martiniego „napełniły nadzieją i wsparły wielu ludzi w ich drodze poszukiwań”.

Jego dzieła wszystkie zaczynają się tomem zatytułowanym: Le cattedre dei non credenti – „Katedry niewierzących”. Ukaże się on w czwartek 22 października nakładem włoskiego wydawnictwa świeckiego Bompiani. Zmarły przed trzema laty purpurat był znanym biblistą, światowej sławy specjalistą w zakresie krytyki tekstu. Najpierw jako profesor, a potem jako biskup rozwijał dialog ekumeniczny i międzyreligijny, a także z niewierzącymi.

„Kard. Martini wzniósł wzrok ponad utrwalone granice, promując Kościół misyjny, «wychodzący», a nie zamknięty w sobie” – pisze Franciszek w przedmowie do książki swojego współbrata zakonnego. Podkreśla, że ukazywał on „uniwersalne przesłanie Ewangelii, niosące światło oraz inspirację wszystkim ludziom. Jego świadectwo jest zachętą, by razem zastanawiać się nad sposobem, w jaki budujemy przyszłość naszej planety. Będzie mogło być wielką pomocą w świecie tak naznaczonym siłami rozdzielającymi i dehumanizującymi” – dodaje Papież.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda