Home WiadomościZe Świata Przekazanie relikwii I stopnia Męczenników z Pariacoto do holenderskiej parafii

Przekazanie relikwii I stopnia Męczenników z Pariacoto do holenderskiej parafii

Redakcja

15 maja 2022 r. relikwie I stopnia Męczenników z Pariacoto zostały uroczyście przekazane do parafii pw. Ducha Świętego w Holandii. Relikwie przekazali franciszkanie: o. Dariusz Gaczyński i br. Jan Hruszowiec. Parafia pw. Ducha Świętego obejmuje 5 kościołów, a żeby do nich dojechać trzeba pokonać ok. 300 km. Do parafii należą: Kościół pw. Ducha Świętego w Westwoud, Kościół pw. św. Pawła Apostoła w Amsterdamie, Kościół pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Aalsmer, Kościół pw. Św. Agaty w Beverwijk, Kościół Nawiedzenia Matki Bożej w ‘t Zand. W każdym z kościołów relikwie zostały wprowadzone w czasie uroczystej Mszy Świętej.

Holandia jest podzielona na prowincje. Prowincja Holandia Północna ze stolicą w Haarlem, na terenie której znajduje się Parafia pw. Ducha Świętego, podobnie jak inne prowincje, podlega silnej laicyzacji, a ponad 60% mieszkańców nie identyfikuje się z żadnym wyznaniem. Katolików jest tam około 16% (dane na 2015 r.). Jak zauważa br. Jan Hruszowiec: Holandia jest dziś krajem, w którym rozkwita pogaństwo, a w kościołach modlą się jeszcze Polacy, praktycznie chroniąc je przed zamknięciem i sprzedażą. Jest to bolesne, ponieważ jeszcze w XX w. z Holandii wyjeżdżało na misje najwięcej misjonarzy. Dziś Holandia jest już znana nie tylko z kolorowych tulipanów, ale też z kolorowych flag, legalnej dostępności niektórych narkotyków i eutanazji na życzenie.

Ufajmy, że obecność Męczenników z Pariacoto w znaku relikwii będzie dla wiernych umocnieniem i impulsem do działania na rzecz odrodzenia Kościoła katolickiego w tym kraju. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z uroczystości w 91. odcinku Głosu z Biura Promocji kultu Męczenników z Pariacoto.


Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto – odcinek 91. (w Holandii, Parafia pw. Ducha Świętego, 15.05.2022)

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda