Home WiadomościZe Świata Przełożony Generalny SAC konsultorem Kongregacji odpowiedzialnej za życie konsekrowane

Przełożony Generalny SAC konsultorem Kongregacji odpowiedzialnej za życie konsekrowane

Redakcja

Dnia 29 marca 2014 r. Ojciec Święty Franciszek mianował przełożonego generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, ks. Jacoba Nampudakama, konsultoremKongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Z tej okazji, niech wolno nam będzie złożyć czcigodnemu Księdzu Generałowi, który właśnie kończy wizytację generalną w niemiecko-austriackiej Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego, nie tylko serdeczne gratulacje, ale także życzenia wielu darów Ducha Świętego w wypełnianiu zaszczytnej i odpowiedzialnej służby w Kościele bogatym w wielorakie charyzmaty instytucji i osób życia konsekrowanego.

Na marginesie zaś tej nominacji warto przypomnieć, kim jest konsultor kongregacji. O jego funkcjach i zadaniach mówi bardzo popularna ostatnimi czasy Konstytucja Apostolska Pastor Bonus promulgowana przez papieża Jana Pawła II 20 listopada 1982 r.

Czytamy tam m.in.:

PB art. 3 Dykasterie, o ile nie mają innej struktury z powodu ich specyficznej natury czy też prawa specjalnego, składają się z kardynała prefekta albo arcybiskupa przewodniczącego, zespołu kardynałów i niektórych biskupów wspieranych przez Sekretarza. Ponadto pomocą służą konsultorzy, a wspomagają ich starsi rangą współpracownicy i odpowiednie grono urzędników. 
PB art. 5 § 1 Prefekt lub przewodniczący, zespół członków, sekretarz oraz inni starsi rangą urzędnicy, jako również konsultorzy, są mianowani przez papieża na okres pięciu lat. 
PB art. 8 Konsultorami mianuje się duchownych lub innych wiernych, odznaczających się wiedzą i roztropnością, uwzględniając – o ile to możliwe – zasadę powszechności [Kościoła]
PB art. 12 Zadaniem konsultorów oraz im podobnych jest pilne przestudiowanie przedłożonej sprawy i sporządzenia rozważnej opinii, z reguły w formie pisemnej. 
Gdy jest to wskazane oraz zgodnie z charakterem każdej dykasterii, konsultorzy mogą być wezwani na wspólne spotkanie, celem kolegialnego przedyskutowania przedłożonej sprawy i – gdy jest to wskazane – wyrażenia wspólnego zdania. 
W poszczególnych wypadkach można prosić innych o wyrażenie opinii, chociaż nie należą oni do zespołu konsultorów, ale odznaczają się szczególną biegłością w odniesieniu do rozważanej sprawy.”

Te wyszczególnione w Konstytucji Pastor Bonus zadania konsultora przybliżają, lecz z całą pewnością nie wyczerpują całego zakresu prac i odpowiedzialności, jakie mogą stać się udziałem konsulatora. Dzieje się tak z tej prostej choćby przyczyny, że Kuria Rzymska wraz ze swoimi głównymi dykasteriami przechodzi obecnie proces wewnętrznej reorganizacji.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że prefektem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest ks. kard João Braz de Aviz, o którym śmiało można powiedzieć, iż jest przyjacielem naszej pallotyńskiej wspólnoty w Rzymie. Mogliśmy tego doświadczyć kilka miesięcy temu, kiedy to pochodzący z Brazylii, Ksiądz Kardynał, przybył w naszego Domu Zarządu Generalnego w Rzymie, by uczestniczyć w obchodach jubileuszu 60-lecia konsekracji ks. Josefa Schwinda SAC.

Z pozdrowieniami z Rzymu –

Ks. Michał Siennicki SAC

Za: www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda