Home WiadomościZe Świata Redemptoryści kontynuują misje parafialne na Syberii

Redemptoryści kontynuują misje parafialne na Syberii

Redakcja

W listopadzie 2011 roku redemptoryści przeprowadzili misje święte w kolejnych parafiach na Syberii: w Usolu Syberyjskim (13-20.XI), w Angarsku (13-20.XI) i w Ułan-Ude (20-27.XI) oraz rekolekcje przygotowujące do misji w Czycie (25-27.XI).

W pierwszych trzech parafiach rekolekcje przygotowujące do misji odbyły się już w 2009 i 2010 roku. Parafie te należą do diecezji św. Józefa w Irkucku. Rekolekcje i misje przeprowadzili redemptoryści: o. Andrzej Legieć z Kemerowa, o. Andrzej Jodkowski (który wspiera nas z „dalekiej” Białorusi) i o. Dariusz Paszyński z Orenburga.

Powyższe parafie nie były objęte misją syberyjską w 1908 roku, jednak ojcowie redemptoryści prowadzący wtedy misję: Władysław Bohosiewicz, Marcin Nuckowski i Józef Palewski przejeżdżali przez te miejscowości, gdyż wszystkie one znajdują się na szlaku kolei transsyberyjskiej. Wówczas to na zaproszenie administratora diecezji mińsko-mohylewskiej z siedzibą w Petersburgu ks. Stefana Denisewicza misjonarze w ciągu czterech miesięcy pokonali szlak przez całą Syberię głosząc Słowo Boże w następujących parafiach: Czelabińsk (5-12 VI 1908), Jekaterynburg (13-19 VI), Tobolsk (22-27 VI), Omsk (2-11 VII), Tomsk (14-24 VII), Krasnojarsk (26 VII – 2 VIII), Irkuck (8-16 VIII), Czyta (19-25 VIII), Harbin – obecnie należy do Chin, wtedy zaś był wydzierżawiony przez Rosję (29 VIII – 6 IX) i Władywostok (9-13 IX).

Jubileuszowa misja syberyjska z okazji 100-lecia pierwszej misji rozpoczęła się w 2007 roku. W ciągu 5 lat zostały przeprowadzone 34 prace rekolekcyjne i misyjne w następujących parafiach: Angarsk, Czelabińsk, Czyta, Irkuck, Jekaterynburg, Kujbyszew, Nowosybirsk, Omsk, Tiumeń, Tobolsk, Tomsk, Ułan-Ude i Usole Syberyjskie. W czerwcu 2012 roku odbędzie się misja w Czycie i najprawdopodobniej rekolekcje przygotowujące do misji w innych parafiach Syberii.

Chociaż parafie katolickie w Rosji są diasporami, a parafianie niejednokrotnie żyją w dużej odległości od kościoła (niekiedy do 2 godzin jazdy miejskim transportem, nie biorąc pod uwagę tych co mieszkają poza miastami), to jednak nie przeszkadza to w przeprowadzeniu misji świętych, zmierzających do odnowy życia wiary każdego członka wspólnoty i stworzenia pozytywnego fermentu pośród poszukujących i obojętnych. Dla większości parafian było to prawdziwe święto wiary i umocnienie w jej przeżywaniu. Z całą stanowczością można powiedzieć, że dla Kościoła w Rosji misje parafialne są potrzebne i warto je przeprowadzać.

Usole Syberyjskie znane jest głównie jako miejsce zesłania św. Rafała Kalinowskiego. Jest on patronem katolickiej parafii w Usolu Syberyjskim, w której posługują polscy Karmelici. Proboszczem jest o. Paweł Badziński. Parafię wspierają modlitwą i posługą Siostry Karmelitanki i Siostry Albertynki. Kościół parafialny urządzony został w budynku dawnej piekarni.

Angarsk jest przemysłowym miastem, powstałym w 1945 roku nabrzegu rzeki Angary, w niedalekiej odległości od Irkucka. Osiedliło się w nim wielu ludzi katolickiego pochodzenia. Z myślą o nich została otwarta parafia pod wezwaniem św. Józefa, która mieści się w budynku dawnego przedszkola. W tej parafii posługuje ks. Bogdan Grędyza z archidiecezji przemyskiej, który współpracuje z Siostrami Służebniczkami Starowiejskimi.

W Ułan-Ude (do 1934 roku Wierchnieudińsk) – obecnie stolica Republiki Buriackiej należącej do Federacji Rosyjskiej – w 1909 roku katolicy polskiego pochodzenia wybudowali kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po rewolucji świątynia została zniszczona. Obecnie parafia gromadzi się w nowym kościele, wybudowanym 7 lat temu przez ks. Adama Romaniuka, pochodzącego z diecezji drohiczyńskiej, który jest proboszczem i współpracuje z Siostrami Dominikankami.

Czyta to stolica Zabajkalskiego Kraju. Już w 1878 roku w tym mieście został poświęcony katolicki kościół świętych Piotra i Pawła wybudowany przez Polaków. W tym kościele w 1908 roku odbywały się misje święte prowadzone przez redemptorystów. Dzisiaj w tej świątyni zbierają się prawosławni, katolicy zaś posiadają nowo wybudowany kościół, poświęcony w 2002 roku, zadedykowany również świętym apostołom Piotrowi i Pawłowi. Proboszczem jest kapłan z diecezji rzeszowskiej ks. Wiesław Dudek. W parafii posługują też Siostry Służebniczki Starowiejskie.

o. Dariusz Paszyński CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda