Redemptoryści: Manila – międzynarodowy kongres o Ikonie MB Nieustającej Pomocy

Czterodniowy kongres „Ikona Współczucia” poświęcony kultowi Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w 150-lecie powierzenia jej Redemptorystom rozpoczął się w poniedziałek, 24 kwietnia w Narodowym Sanktuarium tej Ikony w Baclaran w Manili na Filipinach. Udział w nim bierze, razem z miejscowymi pasterzami, 400 uczestników oraz Przełożony Generalny Zgromadzenia Redemptorystów, o. Michael Brehl CSsR.

Kongres rozpoczął się wielobarną procesją młodzieży przed sanktuarium, a następnie uroczystą Mszą św. o godz. 8.00, której przewodniczył o. bp Emmanuel Cabajar CSsR. Koncelebraowali O. Generał, emerytowny biskup diecezji Surigao Ireneo Amantillo CSsR oraz wielu redemprtorystów i pozostałych kapłanów z różnych części Azji i świata.

W wydarzeniu udział bierze prawie 400 delegatów z całych Filipin, którzy przybyli do tego sanktuarium, by pokłonić się przed bardzo czczoną w tym kraju Ikoną Matki Bożą Nieustającej Pomocy. Pierwsze sesje zostały poświęcone: Jubileuszowi Miłosierdzia i Jubileuszowi 150-lecia odnowienia kultu Ikony MBNP (o. Carlos Ronquillo CSsR), Ikonie w tradycji Kościoła wschodniego (o. Dmytro Dnistrian CSsR), kultowi MBNP na Filipinach w ujęciu fenomenologicznym (o. Amado Picardal CSsR) oraz jego perspektywom w XXI wieku (s. Miriam Alejandrino OSB). Wykładom towarzyszyła praca w grupach i dyskusje. Zaprezentowano także programy kulturalne.

Sanktuarium w Baclaran jest najprawdopodobniej jedynym kościołem na Filipinach, a także jednym z niewielu na świecie, otwartym całą dobę, codziennie przez 7 dni w tygodniu. Jest uznanym przez wiernych miejscem, gdzie zawsze mogą znaleźć spokój i pocieszenie praz służy także jako ważny ośrodek pomocy społecznej, zwłaszcza w czasach politycznego zamętu i przemocy. Każdy, kto tam przybywa, czuje się jak w domu i może duchowo zabrać do swego domu Matkę Bożą Nieustającej Pomocy.

W czasie kongresu uczetsnicy nie tylko świętują 150-lecie odnowienia kultu Cudownej Ikony i powierzenia jej Redmptorystom, ale również zastanawiają się jak czynić Ją bardziej znaną w tak szybko zmieniającym się świecie. Matka Boża Nieustającej Pomocy wzywa nas do czynnego udziału w życiu społecznym i apostolstwa, a nie tylko do pobożnościowych praktyk, bo jest nie tylko Ikoną Miłości, ale także Ikoną Współczucia.

cssr.news

Za: www.redemptor.pl.