Home WiadomościZe Świata Redemptoryści: “Rok niepodległości” w New Jersey

Redemptoryści: “Rok niepodległości” w New Jersey

Redakcja

Każdego roku, w dniu 11 listopada obchodzimy święto niepodległości Polski. Ten rok jest jednak inny, obchodzimy bowiem setną rocznicę tych wspaniałych wydarzeń, które doprowadziły do tego, że nasz ukochany ojczysty kraj znów pojawił się na mapach Europy. Rok 2018-sty jest rokiem niepodległości a nasza radość i świętowanie będą tego roku trwały dłużej niż zwykle. 

W sobotę, 28 kwietnia w parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy odbyły się oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem był polski apostolat diecezji Metuchen, któremu przewodzi o.Waldemar Łątkowski  a patronat nad uroczystością objął Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Polish-Slavic Federal Credit Union, United Poles Credit Union oraz Centrala Polskich Szkol Dokształcających.

W kościele św. Szczepana odbyła się Msza św. koncelebrowana przez przybyłego z Polski ks. Biskupa Józefa Wysockiego. Długa i barwna procesja pocztów sztandarowych podkreśliła podniosłość tej chwili, a wspólne odśpiewanie przepięknych polskich pieśni kościelnych takich jak: „Nie rzucim Chryste” czy „Bogurodzica” wprowadziło zgromadzonych w patriotyczny nastrój.

W homilii ks. Biskup podkreślił, że nawet okresu tak trudnego w polskiej historii, jak lata niewoli, nie można nazwać czasem straconym. To wtedy nasz naród wydal największych pisarzy, poetów i kompozytorów, to oni byli głosem uciemiężonego narodu. Swoimi dziełami umacniali polskość, pomogli przenieść ją w sercach, jak skarb największy, aby gdy przyszedł czas wolności, mogła ona zakwitnąć znowu pełnym blaskiem.

Po zakończeniu Mszy Św. obchody były kontynuowane w sali parafialnej. Glos zabierali: konsul RP, pan Mateusza Gmura, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Doroty Andraka oraz został odczytany listu prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku dr Iwony Korgi.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyli swoimi występami uczniowie polskich szkół i organizacji polonijnych, którzy przybliżyli nam postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Słowem, tańcem i piosenką występujący pięknie wyrazili swoją radość  z polskiego pochodzenia.  Duma napawa fakt ich bardzo licznego i aktywnego udziału w imprezie. Wiemy, że za każdą wykonaną przez nich prezentacją stoją rzesze dorosłych: rodziców, nauczycieli i katechetów . W ich rękach spoczywa patriotyczne wychowanie naszych dzieci i młodzieży i przy takich właśnie okazjach możemy podziękować im za zaangażowanie i poświecenie.

Uroczystość obfitowała w wiele dodatkowych atrakcji. Została udostępniona wystawa IPN pt: „Ojcowie Niepodległości” oraz pokaz uzbrojenia w wykonaniu Krzysztofa Czuja – Oryginalne elementy uzbrojenia i wyposażenia używane przez żołnierzy polskich w okresie walk o niepodległość” .   

Gospodarze zadbali o przyjazną i miłą atmosferę, a także ugościli wszystkich pysznym poczęstunkiem.

Tego rodzaju spotkania polonijne pełnią bardzo ważną role. Pozwalają nam zatrzymać się na chwile, oderwać od tak absorbującej nas codzienności i skłaniają do refleksji. Choć dzielą nas od ojczyzny setki kilometrów i lata rozłąki, to w takie dni, kiedy stoimy razem z dumnie podniesionym czołem i śpiewamy „Bogurodzicę”, to czujemy, że jesteśmy jednych z ogniw łańcucha pokoleń polskich patriotów. Tak samo jak u naszych przodków i naszych rodaków w Polsce nasze serca biją w rytm słów Bóg, Honor, Ojczyna. To jest nasze dziedzictwo, to chcemy przekazać naszym dzieciom.

Zosia Szabla
www.johnpaulsecond.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda