Home WiadomościZe Świata Redemptoryści – Rzym: rozpoczeła się pierwsza, europejska faza XXVI Kapituły Generalnej

Redemptoryści – Rzym: rozpoczeła się pierwsza, europejska faza XXVI Kapituły Generalnej

Redakcja

Wielkimi krokami zbliża się kanoniczna faza XXVI Kapituły Generalnej Zgromadzenia Redemptorystów. Poprzedzają ją spotkania kontynentalne – w Rzymie w dniach 21 marca do 1 kwietnia 2022 r obraduje Konferencja Redemptorystów Europy.

W obradach uczestniczą przełożeni prowincji i wiceprowincji, wybrani z Europy delegaci na fazę kanoniczną oraz o. Michael Brehl, przełożony generalny, radni generalni oo. Alberto Eseverri, Pedro López i Nicolás Ayouba, koordynator Konferencji Europy, o. Johannes Römelt. Moderatorami obrad są oo. Gianni Congiu i Piotr Chyła. Spotkanie wspomagają dwaj notariusze i dwaj tłumacze.

Trzej przedstawiciele Prowincji Lwowskiej z ogarniętej wojną Ukrainy nie mogli przybyć. O. Andryi Rak, przełożony prowincji połączył się uczestnikami obrad i przedstawił trudną sytuację, jakiej doświadczają u siebie w kraju i w prowincji. Współbracia z Ukrainy przyjmują uchodźców w swoich domach i parafiach, towarzyszą wiernym, dzieląc się dobrami materialnymi i zachęcając do modlitwy. O. Andryi podziękował Zgromadzeniu za wsparcie, jakie otrzymuje, zwłaszcza z Prowincji Warszawskiej, Bratysławsko-Praskiej i Wiceprowincji Michalovce i prosił o dalsze towarzyszenie w modlitwie.

W ciągu tych pierwszych czterech dni przedstawiono sprawozdanie przełożonego generalnego o stanie Zgromadzenia, sprawozdania różnych Sekretariatów i Komisji na poziomie kontynentalnym,  sprawozdania komisji i urzędów Zarządu Generalnego oraz sprawozdanie koordynatora konferencji. Prezentacjom towarzyszyła praca w grupach oraz sesje plenarne, które pozwoliły uświadomić sobie stan Zgromadzenia.

O. Laureano del Otero z Albanii przedstawił sytuację misji redemptorystów w tym kraju i plany wzmocnienia naszej obecności – Albania jest szczególnie otwarta na ewangelizację.

Po tych kilku dniach rozpoczyna się praca szczególnie ważna dla pierwszej fazy kapituły: przestudiowanie i wzbogacenie dokumentu roboczego, opracowanie planu strategicznego konferencji, studium przedstawionych postulatów i zaproponowanie kandydatów na nowego przełożonego generalnego i radnego generalnego z Europy.

Ufamy, że Eucharystia, modlitwa, atmosfera braterstwa wśród uczestników I fazy Kapituły Generalnej oraz wsparcie modlitewne wszystkich współbraci i świeckich współpracowników konferencji sprawią, że to spotkanie przyniesie obfite owoce.

o. Pedro López CSsR, radny generalny, Rzym

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda