Home WiadomościZe Świata Redemptoryści – Rzym: Rzym: zakończyły się obrady europejskiej fazy XXVI Kapituły Generalnej

Redemptoryści – Rzym: Rzym: zakończyły się obrady europejskiej fazy XXVI Kapituły Generalnej

Redakcja

Rzym, Wieczne Miasto, był miejscem spotkania I fazy XXVI Kapituły Generalnej Konferencji Redemptorystów w Europie. Obrady miały miejsce w domu rekolekcyjnym pasjonistów obok rzymskiego Koloseum w dniach od 21 do 31 marca 2022 r.

43 uczestników – o. Michael Brehl CSsR, przełożony generalny, wraz z trzema radnymi generalnymi, koordynatorem Konferencji Europy i przedstawicielami jednostek z naszego kontynentu (z wyjątkiem współbraci z Ukrainy) pracowali w tych dniach w ramach dwóch sesji rano i dwóch po południu w formie prezentacji, grup roboczych i sesji plenarnych. Podczas różnych celebracji i obchodów nieustannie wspominaliśmy Prowincję Lwowską na Ukrainie i wszystkich, którzy tam pomagają ofiarom wojny.

W pierwszym tygodniu kapituła pracowała nad sprawami dotyczącymi całego Zgromadzenia. Prezentowano i analizowano w dyskujach różne raporty. Drugi tydzień miał na celu ocenę życia i misji redemptorystów w Europie oraz zaplanowanie przyszłości w różnych obszarach, takich jak misja, formacja, misja współdzielona ze świeckimi i zarząd.

Redemptoryści w Europie stają przed szeregiem wyzwań w głoszeniu Ewangelii. Charyzmat redemptorystów jest zawsze radosną odpowiedzią na wezwanie Odkupiciela do ewangelizacji ubogich, zwłaszcza najbardziej opuszczonych. Peryferia wielkich miast, obecność migrantów i uchodźców, nowe struktury rodzinne i społeczne to obszary troski wszystkich krajów starego kontynentu.

Dla lepszej służby światu i Kościołowi wspólnoty redemptorystów chcą wzmocnić swoje życie wspólnotowe, duchowość i zarzad – w tym celu określiły kilka priorytetów apostolskich. Ponadto formacja młodych redemptorystów będzie musiała brać pod uwagę większą dyspozycyjność misyjną w innych krajach, językach i kulturach.

Redemptoryści w Europie przechodzą proces nawrócenia i restrukturyzacji, podobnie jak całe Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela. Rozpoczął się on 30 lat temu, ale wymaga troski, wysiłku, cierpliwości i zaufania do Boga, który kieruje naszymi krokami. Jednym z wyzwań przyszłości jest utworzenie w Europie trzech dużych jednostek, zbierających w nowych strukturach wspólnoty na południu, północy i wschodzie kontynentu. Oprócz tego połączenia sił i serc zaproponowano także nowe cele, takie jak tworzenie wspólnot międzynarodowych czy wzmacnianie solidarności ze słabszymi jednostkami.

W tych trudnych czasach kolejną decyzją było wzmocnienie solidarności z Ukrainą i współbraciami tam pracującymi oraz w innych krajach w służbie uchodźcom.

O. Generał zakończył pierwszą fazę XXVI Kapituły Generalnej w Europie, dziękując wszystkim za współpracę, w tym osobom organizującym spotkania i tematy, służbom technicznym, notariuszom i tłumaczom. Teraz pozostaje tylko zebrać owoce, aby owocnie przeprowadzić drugą fazę Kapituły, w której wszyscy redemptoryści świata zostaną zjednoczeni jako prorocy „nowego nieba i nowej ziemi”.

o. Laureano Del Otero Sevillano CSsR, Albania; za: cssr.news

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda