Home WiadomościZe Świata Redemptoryści – Ukraina: Peregrynacja ikony MB Nieustającej Pomocy

Redemptoryści – Ukraina: Peregrynacja ikony MB Nieustającej Pomocy

Redakcja

redemptor.plNa Ukrainie pod przewodnictwem redemptorystów Prowincji Lwowskiej powstała ekumeniczna grupa wspierająca jubileusz 150-lecia odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dzięki niej rozpoczęła się w tym roku na Ukrainie peregrynacja kopii jej ikony po różnych parafiach i świątyniach.

W łonie grupy powstał plan, by taką kopię przywieźć do Rzymu, poświęcić w kościele, gdzie znajduje się oryginalny wizerunek MBNP i tu rozpocząć pielgrzymkę po ich kraju, który jest targany obecnie konfliktem wojennym. W kościołach prawosławnych ikona ta jest znana jako Matka Boża Bolesna lub Bolesna Dziewica, tak więc wyznawcy prawosławia chętnie dołączyli do tej inicjatywy.

Kopia ikony została wykonana przez greckiego księdza prawosławnego i poświęcona 23 czerwca 2015 r. w Rzymie w kościele św. Alfonsa przez Przełożonego Generalnego Redemptorystów o.Michaela Brehla CSsR. Udział w uroczystości wzięli czterej kapłani Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, czterech kapłanów prawosławnych, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, seminarzyści ukraińscy i wierni. O. Generał zachęcił gorąco do szerzenia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz potwierdził autentyczność kopii swym podpisem i pieczęcią.

Następnego dnia ikona została pobłogosławiona przez Ojca Świętego Franciszka w czasie audiencji generalnej na Placu Św. Piotra. Udzielił on także swego błogosławieństwa wszystkim, którzy wezmą udział w jej peregrynacji po Ukrainie.

o. Iwan Levytskyj CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda