Home WiadomościZe Świata Redemptoryści: W USA trwa wizytacja kanoniczna wspólnot. Wizytatorzy odwiedzili także kard. Josepha Tobina CSsR

Redemptoryści: W USA trwa wizytacja kanoniczna wspólnot. Wizytatorzy odwiedzili także kard. Josepha Tobina CSsR

Redakcja

We wspólnotach Prowincji Warszawskiej na terenie USA i Kanady trwa kanoniczna wizytacja. Wizytatorzy – Przełożony Prowincji, o. Janusz Sok CSsR i Radny Nadzwyczajny, o. Paweł Drobot CSsR –  złożyli także 22 lutego 2017 r. w Newarku w stanie New Jersey braterską wizytę Ks. Kardynałowi Josephowi Tobinowi CSsR, na terenie którego metropolii pracujemy w Manville i Perth Amboy (diecezja Metuchen).

Kardynał Joseph Tobin jest byłym Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Redemptorystów, który został do tej godności wyniesiony przez papieża Franciszka na ostatnim nadzwyczajnym konsystorzu w Rzymie, 19 listopada 2016 r. Niespełna dwa miesiące później, 6 stycznia 2017 r., odbył się ingres do jego nowej archidiecezji Newark na Wschodnim Wybrzeżu USA, po kilku latach pracy w archidiecezji Indianapolis.

W czasie wizytacji prowincjalnej nie mogło zabraknąć i tego braterskiego spotkania, tym bardziej, że Ks. Kardynał wielokrotnie odwiedzał Polskę i bardzo dobrze zna osobiście wielu naszych Współbraci. Została mu wręczona kopia ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy wykonana przez o. Eugeniusza Karpiela CSsR, z ponowieniem obietnicy modlitewnego wsparcia przez Prowincję Warszawską jego służby dla Kościoła katolickiego w USA i Ojca Świętego.

Polscy redemptoryści w Ameryce Północnej od lat 90-tych ubiegłego wieku pracują z emigrantami j. polskiego i hiszpańskiego, duszpasterzują wśród Amerykanów w j. angielskim, posługują w armii amerykańskiej jako kapelani, służą Radiu Maryja w USA i Kanadzie, a także współpracują z miejscowymi jednostkami Zgromadzenia – Prowincjami Baltimore, Denver i Edmonton-Toronto.

* * *

Kardynał Joseph Tobin CSsR urodził się w Detroit. Ukończył WSD Redemptorystów w Esopus, NY, a na kapłana został wyświęcony w 1978 r. Pracował jako duszpasterz w Detroit, służąc wspólnocie hiszpańskojęzycznej, w duszpasterstwie młodzieży oraz w ruchu Cursillos de Cristiandad. W tej archidiecezji był także wikariuszem biskupim, należał do rady kapłańskiej oraz pracował w sądzie kościelnym. Był proboszczem parafii Najświętszego Odkupiciela w Detroit oraz św. Alfonsa w Chicago.

W 1991 r. został wybrany Radnym Generalnym Zgromadzenia i przeniósł się do Rzymu. Po sześciu latach, w 1997 r., na Kapitule Generalnej został wybrany Przełożonym Generalnym i pełnił ten urząd przez dwie kadencje do 2009 r. W 2010 r. został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI arcybiskupem sekretarzem Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Dwa lata później powołany został na ordynariusza archidiecezji Indianapolis w USA.

Był członkiem Synodu Biskupów w 1998, 1999, 2001, 2005 i 2008 r. Jest szóstym w historii kardynałem redemptorystą, ostatni, kard. Julio Terrazas Sandoval CSsR z Boliwii, zmarł w 2015 r. Poprzedni to: Victor-Auguste-Isidore Dechamps (+1883), Wilhelmus Marinus van Rossum (+1932), José Clemente Maurer (+1990) i Varkey Vithayathil (+2011).

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda