Regina Caeli z Papieżem: bądźmy narzędziami łaski

Chrystus zwyciężył zło w sposób pełny i ostateczny, ale do nas ludzi należy przyjąć to zwycięstwo w naszym życiu oraz w konkrecie dziejów i społeczeństwa. Mówił o tym Papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym maryjną modlitwę okresu wielkanocnego. Życzył licznie zgromadzonym na placu św. Piotra wiernym, aby moc Chrystusowego Zmartwychwstania dotarła do każdego, zwłaszcza w sytuacjach wymagających ufności i nadziei. Nawiązał przy tym do słów modlitwy z dzisiejszej Mszy: „Boże, Ty przez chrzest nieustannie pomnażasz liczbę dzieci swojego Kościoła, spraw, aby Twoi wierni przestrzegali w życiu zobowiązań płynących z sakramentu, który z wiarą przyjęli”.

„To prawda: Chrzest, który czyni nas dziećmi Bożymi, Eucharystia, która jednoczy nas z Chrystusem, powinny stać się życiem, to znaczy przełożyć się na postawy, zachowania, gesty, wybory. Łaska zawarta w wielkanocnych sakramentach to olbrzymi potencjał odnowy w życiu osobistym, rodzinnym i odniesieniach społecznych. Ale wszystko przechodzi przez ludzkie serce: jeśli dopuszczę do siebie łaskę Chrystusa zmartwychwstałego, jeśli pozwolę, by mnie ona przemieniła w tym, co nie jest dobre, co może szkodzić mnie i innym, wówczas pozwalam zwycięstwu Chrystusa utwierdzić się w moim życiu i poszerzyć jego dobroczynne działanie. Oto moc łaski! Bez łaski nic nie możemy. A dzięki łasce Chrztu i eucharystycznej Komunii mogę stać się narzędziem miłosierdzia Bożego” –.

Ojciec Święty dodał, że wcielanie w życie tej łaski to także codzienna radość, będąca wynikiem świadomości wrośnięcia w Chrystusa na wzór latorośli winnego krzewu. Zachęcił też do modlitwy, by misterium paschalne przemieniało nasze czasy, by nienawiść ustąpiła miejsca miłości, kłamstwo prawdzie, zemsta przebaczeniu, a smutek radości.

tc/rv

Za: Radio Watykańskie