Home WiadomościZe Świata Relacja Chrystusowców: Biskup Henryk Tomasik w Kurytybie

Relacja Chrystusowców: Biskup Henryk Tomasik w Kurytybie

Redakcja

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r. przebywał w dniach od 17 do 23 lipca br. w Kurytybie bp Henryk Tomasik – ordynariusz diecezji radomskiej i przewodniczący KEP ds. duszpasterstwa młodzieży, odpowiedzialny za przygotowywanie polskiej młodzieży do udziału w ŚDM. Biskupowi towarzyszy ks. Grzegorz Suchodolski – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM w Warszawie.

Podczas pobytu w Kurytybie przedstawiciele polskiego Kościoła złożyli oficjalną wizytę w Konsulacie Generalnym RP, gdzie spotkali się z konsulem generalnym Markiem Makowskim w celu omówienia kwestii udzielenia pomocy młodzieży w przypadku utracenia dokumentów. Miało również miejsce spotkanie polskich gości z biskupem Rafaelem Biernaskim w rezydencji biskupów archidiecezji kurytybskiej. W trakcie braterskiego spotkania rozmawiano o udziale polskiej młodzieży w tygodniu misyjnym organizowanym przez archidiecezję na tydzień przed rozpoczęciem ŚDM w Rio w lipcu 2013 r. Podczas rozmowy strona polska sugerowała, aby organizatorzy archidiecezjalni uwzględnili w programie tego tygodnia możliwość wspólnego spotkania młodzieży z Polski z brazylijską młodzieżą polonijną, jak też przybyłą z innych krajów. Na miejsce takiego spotkania sugerowano park polski Jana Pawła II, który znajduje się w centrum miasta. Biskup Rafael Biernaski ustosunkował się bardzo przychylnie do tej sugestii. Hierarcha zaproponował, aby w następnym tygodniu odbyło się spotkanie z jego udziałem, przedstawiciela duszpasterstwa młodzieży oraz rektora PMK w Brazylii w celu ustalenia dokładniejszych kwestii związanych z udziałem polskiej i polonijnej młodzieży w tygodniu misyjnym.

Biskup Henryk Tomasik wziął udział w specjalnym godzinnym programie radiowym rozgłośni katolickiej (Radio Evangelizar AM 1060), który przekazywany jest na całe terytorium Brazylii za pośrednictwem ponad tysiąca katolickich stacji radiowych współpracujących z rozgłośnią kurytybską. Polski gość udzielił także wywiadu dla stacji telewizji katolickiej (TV3Milênio). W niedzielę 22 lipca bp Tomasik przewodniczył dla wspólnoty polonijnej uroczystej Mszy Świętej w polskim kościele św. Stanisława BiM i wygłosił okolicznościową homilię. Koncelebrowali: ks. dyrektor Grzegorz Suchodolski, rektor PMK oraz miejscowy proboszcz. Chór im. Jana Pawła II swoim śpiewem uświetnił celebrację Eucharystii. Wśród wiernych była także grupa młodzieży polonijnej z zespołu „Wisła” występująca w polskich strojach regionalnych. Bezpośrednio po Mszy Jego Ekscelencja spotkał się z rodakami w salonie parafialnym, gdzie przybliżył im historię ŚDM oraz odpowiadał na pytania. Należy jeszcze dodać, że przed Mszą Świętą ekipa telewizyjna stacji katolickiej (TV3Milênio) przeprowadziła wywiad z ks. dyrektorem Grzegorzem oraz ks. Zdzisławem Malczewskim TChr – rektorem PMK. Ekipa telewizyjna również filmowała przebieg całej polskiej Mszy. Podczas pobytu w Kurytybie goście z Polski mieli także możliwość poznania szczególnych miejsc związanych z polską emigracją w tym mieście. Dla naszych gości była też okazja odwiedzenia domu prowincjalnego sióstr Rodziny Maryi, księży chrystusowców, sanktuarium Bożego Miłosierdzia księży marianów. Biskup H. Tomasik odwiedzając wspomniane sanktuarium nawiedził także cmentarz księży marianów, gdzie wśród kilku kapłanów tego zgromadzenia spoczywa ciało śp. ks. Henryka Utykańskiego. Rektor PMK służył ks. Biskupowi i ks. Grzegorzowi za tłumacza podczas przeprowadzanych oficjalnych rozmów, czy też w trakcie udzielania wywiadów dla katolickich stacji radia i telewizji.

Z Kurytyby goście z Polski udali się (23 bm.) do Brasílii (stolicy kraju), gdzie przewidziane są oficjalne wizyty w Ambasadzie RP oraz siedzibie Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB). W stolicy przedstawicielom Kościoła z Polski towarzyszył będzie ks. Szymon Sieczka – pochodzący z diecezji radomskiej i pełniący funkcję wikariusza generalnego diecezji Luziânia, położonej w pobliżu Brasílii.

Następnie w dniach, od 25 do 31 bm., bp Henryk Tomasik z ks. dyrektorem Grzegorzem przebywać będą w Rio de Janeiro, gdzie wezmą udział w spotkaniach z Komitetem lokalnym ŚDM, któremu przewodniczy miejscowy arcybiskup João Orani Tempesta. W Rio zaopiekuje się gośćmi z Polski ks. Kazimierz Długosz TChr – prowincjał chrystusowców w Brazylii. Kilka zdjęć na stronie www.polonicus.com.br

ks. Zdzisław Malczewski TChr
Rektor PMK w Brazylii

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda