Home WiadomościZe Świata Relacje z jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Relacje z jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Redakcja

Setna rocznica w Doncaster

Dnia 11 listopada, świętując piękny jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Rodacy z Doncaster wraz z ks. Cezarym Kraczkowskim SChr, swoim proboszczem na czele, wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny, podczas której homilię wygłosił gość z Polski, ks. Andrzej Łysy SChr, rektor Wyższego Seminarium chrystusowców w Poznaniu. Podczas Mszy Świętej ks. proboszcz odczytał list z kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana Andrzeja Dudy, który został przesłany specjalnie na tę okazję. Godnym równie uwagi jest fakt, że podczas Mszy miało miejsce wniesienie Sztandaru naszej parafii, który został zrobiony na tą uroczystość, jako wotum wdzięczności Panu Bogu i tym wszystkim rodakom, którzy żyli tu kiedyś przed nami, ale też zobowiązanie dla nas dzisiaj tu żyjących i przyszłych pokoleń.

Za: serwis.chrystusowcy.pl


Paragwaj. Świętowanie odzyskania niepodległości

“Również w Paragwaju świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości” – pisze na swoim blogu misjonarz, o. Tadeusz Pobiedziński.

W tym dniu, 11 listopada 2018 r., umówiliśmy się wspólnie na polskie spotkanie. Chociaż nie wszyscy zdołali przyjechać, to udało nam się spotkać w grupce polskich misjonarzy. Oczywiście odśpiewaliśmy razem  Hymn Narodowy, pomodliliśmy się za naszą Ojczyznę i podzieliliśmy się polskimi smakołykami. Była zupa grochowa i grzybowa, a także pierogi oraz leczo.

W trakcie rozmów udało się ustalić, że w całym Paragwaju pracuje obecnie osiem polskich sióstr zakonnych i 18 lub 19 polskich kapłanów i zakonników.

o. Tadeusz Pobiedziński/red.

Za: www.franciszkanie.pl


Obchody w Rio de Janeiro

Polonijna wspólnota w Rio de Janeiro, choć nie jest liczna, jak w innych zakątkach świata, to jednak aktywnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach związanych z Polskimi rocznicami.

Nasi rodacy z tego zamieszkujący to miasto bardzo uroczyście obchodzili setną już rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podobnie jak w poprzednich latach początek obchodów miał miejsce już w piątek przy pomniku – mauzoleum poległych w czasie II wojny światowej. Wśród pochowanych tam żołnierzy kilku to potomkowie polskich emigrantów. Dlatego też na ich grobach złożono biało czerwone kwiaty. Pod zakończeniu apelu poległych oraz przemówieniach obecnych na uroczystościach prominentów, specjalnie zaproszonych gości.

Osoby zasłużone dla środowiska polonijnego zostały odznaczone medalami, które wręczyła im pełniąca obowiązki Ambasadora RP pani Marta Olkowska. Natomiast ksiądz Jan Solak ze zgromadzenia księży zmartwychwstańców otrzymał nominację na stopień podporucznika Wojska Polskiego. Kontynuacja uroczystości miała miejsce w niedzielę. Uroczystej Mszy św. przewodniczył prowincjał chrystusowców ks. Kazimierz Długosz SChr, który też wygłosił okolicznościowe kazanie. Współcelebrowali: proboszcz polskiej parafii w Rio de Janeiro ks. Jan Flig SChr oraz ks. Jerzy Molewski SChr – moderator Ruchu Czystych Serc.

Ksiądz Jerzy przybył na kilka tygodni do Brazylii, aby poprowadzić kurs duszpasterski dla księży pracujących w naszej prowincji, odwiedzić parafie, w których posługują chrystusowcy, a także przeszczepić na Brazylię idee ruchu. Kolejnym punktem obchodów Dnia Niepodległości było spotkanie w Stowarzyszeniu Polonia, gdzie uczestnicy uroczystości wysłuchali odczytów na tematy związane z tą rocznicą oraz wzięli udział w wydanym z tej okazji bankiecie.

Na zakończenie dnia wszyscy obecni udali się pod figurę Chrystusa Odkupiciela z góry Corcovado. Po modlitwie, której przewodniczył proboszcz polskiej parafii w Rio de Janeiro ks. Jan Flig SChr.

Dla uczczenia polskiej rocznicy, słynny na cały świat pomnik Chrystusa, przez prawie dwie godziny oświetlony został polskimi barwami narodowymi.

Za: serwis.chrystusowcy.pl


100. urodziny Polski niepodległej w Budapeszcie

Bardzo bogato i różnorodnie budapeszteńska Polonia, razem w rodakami z wielu zakątków Węgier  świętowała 100. urodziny Polski niepodległej.

11 listopada przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w XII dzielnicy Budapesztu zorganizowano uroczystość składania wieńców. A jest to miejsce, które sięga historią 1936 r., kiedy to staraniem ówczesnego Towarzystwa Węgiersko-Polskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą pamięć Ojca polskiej niepodległości. Spotykano się tam do 1945 roku. Potem nastąpiła przerwa trwająca 44 lata. Po zmianie systemu po 1989 roku Polskie Stowarzyszenie Kulturalne przywróciło tradycję polonijnych spotkań, które naznaczono na dzień 11. listopada.

W roku stulecia polskiej niepodległości we wrześniu br., w obecności marszałków polskiego i węgierskiego parlamentu panów László Kövéra i Marka Kuchcińskiego w parku przy ulicy Csörsz odsłonięto popiersie Józefa Piłsudskiego.

11 listopada uroczystego poświęcenia pomnika dokonał proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr. Całemu wydarzeniu towarzyszyła Orkiestra Straży Pożarnej ze Szczucina k/ Dąbrowy Tarnowskiej, zaś uczestnicy uroczystości mieli okazję przejazdu z placu Apora Vilmosa na ulicę Csörsz specjalnym “pociągiem niepodległości”. Swą obecnością zaszczycił te wydarzenia Ambasador RP Jerzy Snopek wraz z małżonką, Konsul RP Marcin Sokołowski oraz dyrektor Instytutu Polskiego Joanna Urbańska.

Również 11 listopada w Budapeszcie, głównymi ulicami centrum miasta, przejechały samochody ozdobione polskimi barwami i odbyło się uroczyste zakończenie polonijnej Sztafety Niepodległości organizowanej przez rzecznika narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Rónayné Słabą Ewę. Sztafeta wystartowała w lipcu z Derenku, przebiegła przez dwadzieścia trzy miejscowości kraju, by w dniu Święta Niepodległości Polski przybyć  na dziedziniec Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie. 

Następnie Stołeczny Samorząd Polski zaprosił na spotkanie w Sali Marmurowej tego muzeum, gdzie wystąpiła młodzież ze szkoły polskiej oraz ZPiT “Polonez” oraz odbyło się okolicznościowe przyjęcie. Stamtąd barwnym korowodem prowadzonym przez Legion Wysockiego przy akompaniamencie szczucińskiej orkiestry dętej, grającej polskie pieśni wojskowe, świętujący przemaszerowali na plac przed kościół Macieja, gdzie odczytana została odezwa Piłsudskiego o powstaniu Państwa Polskiego. ZPiT “Polonez” stylowo poprowadził wspólnego poloneza, a z Baszt Rybackich w powietrze wzleciały biało – czerwone balony.

Zwieńczeniem uroczystości była dziękczynna Msza Święta w intencji Ojczyzny sprawowana w Kościele Macieja na Wzgórzu Zamkowym przez ks. bp. Krzysztofa Zadarko, członka Rady ds. Polonii i Polaków za Granicą przy Episkopacie Polski, w asyście duchownych polskich i węgierskich . Dopełnieniem wieczoru był koncert organowy w kościele Macieja w wykonaniu polskiego artysty Sławomira Kamińskiego.

Polonijne budapeszteńskie wspólne świętowanie stulecia Niepodległości Polski doszło do skutku dzięki współpracy m.in. stowarzyszeń polonijnych i Polskiej Parafii w Budapeszcie.

Tekst: Bożena Bogdańka  fot.: Barbara Pál 

Za: serwis.chrystusowcy.pl


Dziękczynienie Polonii w Chicago za dar Niepodległej Ojczyzny

W dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Chicago patriotyczne uroczystości. Kulminacyjnym momentem obchodów była Msza św. celebrowana przez ks. bp. Wiesława Lechowicza, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej.

11 listopada br. ks. bp Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. w polskiej parafii pw. Świętej Trójcy w stanie Illinois. Prócz licznych wiernych na Eucharystię przybyli również: księża Chrystusowcy, proboszczowie niektórych chicagowskich parafii – na czele z delegatem ks. abp. Chicago ds. Polonii ks. Markiem Smółką, siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, siostry Benedyktynki, wicekonsul RP w Chicago, przedstawiciele organizacji kombatanckich, żołnierzy i policjantów, a także harcerze i uczniowie szkół polskich.

Ks. bp Wiesław Lechowicz wyraził wdzięczność Polonii amerykańskiej za nieocenioną rolę w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Dziękował za podtrzymywanie w kolejnych pokoleniach emigrantów ducha narodowego i religijnego. Zwrócił się też z apelem, by osobistą wolnością przyczyniać się do umacniania niepodległości i suwerenności Polski. Jako przykład do naśladowania wskazał na ewangeliczną, ubogą wdowę.

– Ona uczy nas dojrzałej wolności. Nie była uzależniona od dóbr materialnych, pozostała sobą, nie oglądając się na zachowanie innych. Ofiarując wszystko rozumiała, że nie ma wolności bez poświęcenia i solidarności z innymi. Idąc do świątyni wskazuje na Boga, który jest ostoją i sprzymierzeńcem wolności – mówił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

W czasie Eucharystii została odsłonięta tablica upamiętniająca 100. rocznice odzyskania wolności przez Polskę z napisem wyrażającym wdzięczność Polonii wobec Bożej Opatrzności i ludzi, którzy oddawali wszystko dla Polski, łącznie z ofiarą życia. Do zgromadzonych przemówił wicekonsul ds. współpracy z Polonią Piotr Semeniuk. Złożył gratulacje wszystkim, którzy dbają o pomyślność i dobre imię Polski. Podziękował organizatorom, na czele z miejscowym proboszczem ks. Andrzejem Totzke SChr, za przygotowanie uroczystości.

Kościół pw. Świętej Trójcy w Chicago jest szczególnym miejscem, jeśli chodzi o zapis w historii odzyskania przez Polskę niepodległości. W świątyni wybudowanej w ciągu jednego roku przez polskich emigrantów Ignacy Jan Paderewski zgromadził kadetów gotowych wstąpić do armii błękitnej gen. Hallera. W sumie wyjechało ich 23 tysiące.

Po zakończeniu Mszy św. odbyła się okolicznościowa akademia patriotyczna przygotowana przez młodzież i harcerzy. Podczas tego spotkania uroczyście odśpiewano hymn narodowy Polski i USA. Po uczcie duchowej przyszedł czas na piknik pod gołym, słonecznym niebem.

Dzień później – 12 listopada – ks. bp Wiesław Lechowicz spotkał się z duszpasterzami polskiego pochodzenia – księżmi i siostrami zakonnymi pracującymi w Chicago. W godzinach popołudniowych odwiedził Dom Samotnej Matki prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

RIRM/Polska Misja Duszpasterska pw. Trójcy Świętej w Chicago

Za: www.radiomaryja.pl


Bydgoszcz: Dzień Niepodległości w Collegium Salesianum

Obchody narodowego Święta Niepodległości miały miejsce w wielu placówkach naszej Inspektorii. Publikujemy relację z Collegium Salesianum w Bydgoszczy.

9 listopada 2018 r. uczciliśmy w Collegium Salesianum 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Plan lekcji był zmieniony, a uczniowie dostojnym strojem podkreślali wyjątkowość tego dnia.

Rano w auli CS odbyła się modlitwa za ojczyznę, którą prowadzili uczniowie klasy II LOTS, bazując na słowach św. Jana Pawła II. Następnie odbył się okolicznościowy wykład prof. Sławomira Jóźwiaka z UMK Toruń pt. „Okoliczności powstania II RP”.

Kluczowym punktem dnia była uroczysta Msza św. w kościele św. Marka, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dyrektor Krzysztof Nestoruk SDB. Po Eucharystii odbyła się zmiana pocztu sztandarowego oraz ślubowanie klas I LOTS. Następnie, w asyście orkiestry dętej z Koronowa, udaliśmy się na plac szkolny, gdzie dokładnie o 11.11 odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, a także Rotę. Wreszcie cała społeczność CS zatańczyła „Poloneza dla Niepodległej”. Widok był zaiste imponujący! (Nagranie dostępne jest TUTAJ).

Pod koniec dnia odbył się pokaz walk powstania wielkopolskiego w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Za tę część programu odpowiadał i słowo wprowadzenia wygłosił p. Tomasz Drożyński. Wreszcie coś dla ciała! Na zaproszenie Księdza Dyrektora udaliśmy się na grochówkę wojskową, która w tej uroczystej scenerii smakowała wyjątkowo!

Wojciech Jóźwiak

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości reprezentacja naszej szkoły udała się do Warszawy na centralne obchody tego święta.

Dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w której modliliśmy się za naszą Ojczyznę. Następnie udaliśmy się do Warszawy. Po krótkiej wizycie u warszawskich Salezjanów udaliśmy się do centrum miasta. O godzinie 12.00 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Po dotarciu na Rondo Romana Dmowskiego naszym oczom ukazało się morze biało-czerwonych flag. Pośród ogromnego tłumu udało nam się spotkać z kolegami z Salezjańskiej Szkoły w Szczecinie, będącej pod opieką ks. Łukasza Piskuły SDB.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie marszu nasze serca rozgrzewał śpiew patriotycznych pieśni. Po wstępnych powitaniach i okolicznościowych przemówieniach ruszyliśmy w Marszu Niepodległości. Naszym celem były błonia stadionu PGE Narodowy. Po 2 godzinnym marszu dotarliśmy do celu. Na uczestników marszu czekały kolejne atrakcje. Przed odjazdem do Bydgoszczy zatrzymaliśmy się jeszcze na warszawskiej starówce.
Wyjazd był pięknym świętem jedności i lekcją patriotyzmu, czasem radości i śpiewu.

ks. Artur Chejnowski SDB

Za: pila.salezjanie.pl


Jasna Góra: Przegląd Małych Form Teatralnych i Piosenki Patriotycznej

Przegląd Małych Form Teatralnych i Piosenki Patriotycznej, przygotowany przez wrocławską prowincję Zgromadzenia Sióstr św. Józefa odbył się w czwartek, 15 listopada na Jasnej Górze. Przegląd poświęcony był 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. 

„Każda placówka świętowała niepodległość w ramach swojego Domu, a teraz chcemy wspólnie to świętowanie przedłużyć, bo warto tą rocznicę podkreślać przez cały rok, a nawet przez całe życie, bo jesteśmy Polakami i jest to piękne, że możemy żyć w wolnej Polce – podkreśliła s. Mateusza Ciszewska, przełożona prowincjalna prowincji wrocławskiej – Jasna Góra jest wyjątkowa, tu, jak powtarzał Jan Paweł II, zawsze byliśmy wolni, więc chcieliśmy przede wszystkim właśnie Maryi podziękować za to, że chroniła nas, za to, że pod Jej sztandarem mogliśmy zwyciężać, i że nieustannie prowadzi nas do Boga”. 

Jasnogórskie spotkanie zainaugurowała Msza św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bpa Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej. Słowa powitania skierował o. Andrzej Grad. 

„Chciałbym podziękować tu, na Jasnej Górze, Bogu za dzisiaj, za to, co dzisiaj w naszej Polsce się dzieje, bo już trochę zaczynają milknąć te centralne uroczystości wdzięczności za 100-lecie odzyskanej niepodległości, ale naprawdę powinniśmy Bogu podziękować za to, że w wielu polskich szkołach znowu dzieci gromkim głosem i z radością śpiewają wszystkie zwrotki naszego hymnu narodowego, że nie wstydzą się wziąć do ręki biało-czerwonej flagi, że nawet w domach rodzinnych rodzice ze swoimi dziećmi rozmawiają o Polsce, uczą historii. To naprawdę są piękne znaki naszej wolności, że dzisiaj praktycznie nikt nam nie zabrania tego, a nawet jeszcze do tego zaprasza i mobilizuje, żebyśmy dużo o Polsce mówili, żebyśmy wspominali jej bohaterów, bohaterów jej wolności, jej niepodległości. Takie są czasy, dobre czasy, i za nie chciejmy dziękować” – powiedział w homilii bp Andrzej Przybylski

Część artystyczna na jasnogórskich Halach św. Józefa rozpocznie się o godz. 14.00. Wystąpili podopieczni sześciu spośród dziewięciu placówek edukacyjno-wychowawczych prowadzonych przez Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Były to dzieci z przedszkola Sióstr Józefitek we Wrocławiu, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Polanicy Zdrój, Świetlicy Socjoterapeutyczna w Bolkowie, podopieczni Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych i Specjalnego Ośrodka Wychowawczego z Częstochowy. 

„Myślę, że będzie przepięknie, bo zapowiada się różnorodnie, będzie taniec dla Niepodległej, będą scenki teatralne i wszyscy będziemy zaproszeni do śpiewania pieśni patriotycznych pomiędzy występami” – zapewniała przed występem s. Mateusza Ciszewska. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda