Republika Dominikańska: Salezjanin “człowiekiem roku”

Ks. Juan Linares, inicjator projektu “Muchachos y Muchachas con Don Bosco”, został wybrany przez oceniającą komisję “Człowiekiem roku 2011”. To cenne wyróżnienie, któremu patronuje “Diario Libre”, jeden z największych dzienników krajowych w Republice Dominikańskiej, zostało wręczone w dniu wczorajszym, w czwartek 15 marca, w Hotelu „Ambassador” w Santo Domingo, w czasie wieczorowej gali.

Ks. Linares, urodzony w Salamance, w Hiszpanii, przybył do Republiki Dominikańskiej w połowie lat ‘70. Po swoim przybyciu zaczął pracować w Instytucie Ks. Bosko, gdzie poznał sytuację setek opuszczonych i żyjących niepewną przyszłością dzieci. Po dziesięciu latach, wraz z grupą młodych salezjanów, zdecydował się stworzyć projekt wychowawczy i duszpasterski, który pozwolił wnieść bezpośredni wkład w rozwój społeczny Santo Domingo.

Tak w 1986 r. zrodził się program “Canillitas con Don Bosco” – teraz znany jako “Muchachos y Muchachas con Don Bosco” – który oferuje kształcenie szkolne, artystyczne i zajęcia rekreacyjne dla setek dzieci i młodzieży z Santo Domingo i innych obszarów całego kraju, starając czynić ich dobrymi mężczyznami i kobietami.

Ks. Linares był Inspektorem salezjanów z Antyli przez dwie kolejne kadencje, zastępując na tym urzędzie ks. Angela Rogelio Soto. Zaangażowanie wychowawcze ks. Linaresa na rzecz potrzebujących dzieci z Santo Domingo jest godne pochwały i dlatego społeczeństwo obywatelskie zechciało docenić jego znaczenie.

Nagroda “Człowiek roku” jest przyznawana każdego roku tej osobie, mężczyźnie czy kobiecie, która wyróżnia się na polu społecznym, gospodarczym lub politycznym kraju, działając zwłaszcza na rzecz innych. „Wybór ks. Linaresa na ‘człowieka roku’ w skali całego kraju jest zaszczytem dla całej Inspektorii i Zgromadzenia Salezjańskiego” – podkreślił obecny Inspektor Antyli, ks. Víctor Pichardo.

ANS – Santo Domingo

Za: www.infoans.org