Home WiadomościZe Świata Republika Środkowoafrykańska – 25 lat obecności salezjanów

Republika Środkowoafrykańska – 25 lat obecności salezjanów

Redakcja

Od 25 lat obecność salezjanów w Bangi stanowi wyraz nadziei dla ludności tego miasta. Pierwsza placówka, która powstała w 1994 roku w Damala, z upływem lat musiała stawić czoła licznym trudnościom, których doświadczał wówczas ten kraj, zapewniając w każdej okoliczności odpowiednią przestrzeń pogody i pokoju. Ubiegłej niedzieli, 26 maja, tę znaczącą rocznicę uczczono uroczystą Mszą św. oraz ceremonią złożenia ślubów wieczystych i święceniami dwójki salezjanów.

Traumatyczne wydarzenia, takie jak zamachy stanu, przemoc i starcia między przeciwnymi frakcjami, jak również bardzo radosne wydarzenia, jak wizyta papieża Franciszka z okazji otwarcia Jubileuszu Miłosierdzia w katedrze w Bangi – świadkami tego wszystkiego byli salezjanie misjonarze z stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

Działalność duszpasterska musiała uwzględniać to wszystko, co zachodziło wokół salezjańskich ośrodków. Stąd też salezjanie uczynili zapewnienie dachu nad głową potrzebującym swoim głównym znakiem rozpoznawczym. Istotnie, na swoich podwórkach udzielili schronienia w sumie aż 22 tysiącom uchodźców. A poza tym, pozostając wierni preferencyjnej opcji na rzecz młodzieży najbardziej potrzebującej, od wielu lat zajmują się byłymi dziećmi-żołnierzami.

Niedziela 26 maja była dla wielu dniem świątecznym, ponieważ zbiegła się ona z zakończeniem obchodów 25. rocznicy obecności salezjanów w Republice Środkowoafrykańskiej. Głównym punktem była Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Jana w dzielnicy Galabadja, w czasie której salezjanin Merci Mbacho złożył śluby wieczyste, a inni salezjanie, Paterne Modekpo i Lévy-Brad Issené, przyjęli odpowiednio święcenia diakonatu i kapłańskie. 

Eucharystii przewodniczył bp Nestor Désiré Nongo Azagbia, biskup Bossangoa, w towarzystwie ks. Alphonse Owoudou, przełożonego salezjańskiej wizytatorii Afryki Tropikalnej Równikowej (ATE), oraz niektórych radców i delegatów.

Obecnie, w ramach dwóch domów w dzielnicach Damala i Galabadja, duchowi synowie Księdza Bosko prowadzą przedszkole, szkołę podstawową, koledż, szkołę średnią, przychodnię lekarską, bardzo znaczący w kraju ośrodek kształcenia zawodowego, dwa ośrodki młodzieżowe i liczne kaplice. A poza tym, angażują się w posługę ewangelizacji, udzielają się na rzecz sprawiedliwości i integracji społecznej; są znani i docenieni w całym kraju.

(ANS – Bangi) 

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda