Rosja: 25 lat poświęcenia i służby: salezjańska misja na Syberii

Blisko 9000 km od Bratysławy, na Słowacji, gdzie w ubiegły weekend Przełożony Generalny z całą Rodziny Salezjańską brał udział w uroczystości beatyfikacji ks. Titusa Zemana, salezjanina, inni salezjanie słowaccy obchodzili swoje święto: 4 misjonarzy ze wspólnoty w Jakucku, na Syberii, w Rosji, w tym samym czasie świetowało 25 lat istnienia misji salezjańskiej w tym zakątku Syberii. W uroczystości uczestniczyło 150 osób, katolików i nie będących katolikami.

Obchody tej rocznicy rozpoczęły się poranną Eucharystią, której przewodniczył radca regionu Azja Wschodnia-Oceania – ks. Václav Klement. Radca podziękował wszystkim misjonarzom, którzy pracowali na Syberii w czasie ostatnich 25 lat, a także wszystkim wiernym i przyjaciołom, którzy przyjęli salezjanów i wspólnotę katolicką, przyczyniając się do jej rozwoju.

Następnie miała miejsce rodzinna agapa w pobliskim Ośrodku młodzieżowym im. Księdza Bosko. Wśród 150 uczestników były również liczne rodziny z małymi dziećmi, pracownicy domowi z Filipin i inni imigranci z różnych krajów.

Po południu święto było kontynuowane występami muzycznymi i cyklem świadectw, którymi podzielili się: ks. Jozef Toth – z drugiej wspólnoty salezjańskiej na Syberii, z Ałdanu – i niektórzy z parafian. Również obecność i wystąpienia niektórych pastorów protestanckich ubogaciły ten braterski czas, który zakończył się słowami podziękowania, jakie wypowiedział proboszcz – ks. Marian Peciar.

Od 1992 r. 25 salezjanów i 120 świeckich ze Słowacji poświęciło trochę lat swojego życia budowaniu Kościoła w tym odległym zakątku ziemskiego globu. Począwszy od pionierskich czasów ks. Jozefa Pravdy w Ałdanie do chwili obecnej, około 500 osób przyjęło chrzest na tym wielkim obszarze, rozciągającym się od Jakucka do Ałdanu (te miasta dzieli odległość ok. 550 km) i słabo zaludnionym.

A poza tym, w tych dniach wspólnota salezjańska, którą kieruje ks. Pavol Michalka, przygotowuje się do przyjęcia pierwszych dwóch Córek Maryi Wspomożycielki, które nie są Słowaczkami (pochodzą z Indii i Burundi), a które otrzymały krzyże misyjne w czasie uroczystości rozesłania w dniu 24 września w Turynie-Valdocco, a więc przybędą tam w ramach 148. Salezjańskiej Ekspedycji Misyjnej.

ANS – Jakuck

Za: www.infoans.org