Home WiadomościZe Świata Rosja: Obchody 30-lecia obecności salezjanów w kraju

Rosja: Obchody 30-lecia obecności salezjanów w kraju

Redakcja

W niedzielę 12 września, w Rosji miały miejsce obchody 30-lecia obecności salezjanów w tym kraju. Te znalazły wyraz w Eucharystii, w której licznie wzięli udział wierni i przyjaciele salezjańskiego dzieła, a która została odprawiona w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie.

Salezjanie zaczęli swoją posługę w stolicy Rosji w 1991 roku, odpowiadając na zaproszenie, jakie skierował do nich bp Tadeusz Kondrusiewicz, ówczesny administrator apostolski dla Rosji. “Znał ich doświadczenie, wierność i umiejętność walki” – stwierdził w homilii w niedzielę 12 września abp Paolo Pezzi, arcybiskup rzymskokatolickiej archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

“Dziękujemy Zgromadzeniu Salezjańskiemu za przyjęcie tej nie tylko trudnej, ale i ciężkiej posługi” – mówił dalej arcybiskup. Istotnie, wtedy, po 70 latach prześladowania Kościoła Katolickiego przez sowiecki reżim, brakowało kapłanów, którzy by na nowo ożywili struktury kościelne i orodzili życie religijne, stąd też to zadanie, jakie powierzono salezjanom, było naprawdę pionierskie. 

Przez pierwszych 26 lat, od 1991 r. do 2017 r., proboszczem katedry był ks. Józef Zaniewski, którego zastąpił ks. Włodzimierz Kabak, obecnie pełniący tę funkcję. Oprócz opieki duszpasterskiej nad katedrą i parafią Niepokalanego Poczęcia salezjanie w Moskwie prowadzą także dom opieki dla dzieci, w którym przebywa 30 osób,  jak również ośrodek, który udostępniają dla odprawiających rekolekcje, dni skupienia i biorących udział w różnych spotkaniach formacyjnych.

Po przybyciu do Moskwy obecność salezjanów na rosyjskiej ziemi znaczenie się rozbudowała. Obecnie synowie Księdza Bosko znajdują się również na innych placówkach: w Gatczynie, blisko Sankt Petersburga, w Rostowie nad Donem i w Soczi – wszystkie one należą do Inspektorii Pilskiej (PLN). Zaś dwie placówki misyjne, które znajdują się w Jakucji, na obszarze syberyjskim, w Jakucku i Ałdanie, należą do inspektorii słowackiej (SLK). 

W czasie Mszy św., oprócz gratulacji pod adresem współbraci, którzy kontynuują pracę apostolską na tej ziemi, wspomniano także z wdzięcznością tych salezjanów, którzy służyli ludowi rosyjskiemu, a którzy odeszli już do Pana: ks. Thomas Donaghy (1933-2010) i ks. Henryk Boguszewski (1946-2019).

Po celebracji eucharystycznej setki osób czekało na zewnątrz katedry, aby złożyć życzenia salezjanom, dziękując Bogu za ich 30-letnią posługę prawdziwych świadków Chrystusa i wiernych synów Księdza Bosko.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda