Home WiadomościZe Świata Rosja: Poświęcenie obrazu św. Ignacego w katedrze diecezji Przemienienia Pańskiego

Rosja: Poświęcenie obrazu św. Ignacego w katedrze diecezji Przemienienia Pańskiego

Redakcja

Dnia 13 marca br. w katedrze Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku poświęcono wizerunek św. Ignacego Loyoli. Jest to kopia słynnego obrazu Rubensa, którą wykonał Władimir Bycziński. Rubens namalował oryginalny obraz 400 lat temu, w roku 1622, specjalnie na kanonizację św. Ignacego.

Uroczystości poświęcenia i Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Przemienienia Pańskiego bp Joseph Werth SJ. Z tej okazji przybył z Moskwy Przełożony Regionu Rosyjskiego, o. Bogusław Steczek SJ. Mszę św. koncelebrowali: posługujący w Tomsku o. Hovsep Meliksetian SJ i o. Janez Sever SJ z Centrum Kulturalnego „Inigo” w Nowosybirsku.

Już na samym początku uroczystej Mszy św. Ks. Biskup podzielił się wspomnieniem z 2010 roku, gdy ówczesny przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, o. Adolfo Nicholas SJ, podczas wizyty na Syberii podarował diecezji i katedrze relikwie założyciela Towarzystwa Jezusowego. „Wtedy spontanicznie powiedziałem: z pewnością umieścimy gdzieś tutaj [w kościele] obraz św. Ignacego. A teraz, prawie po dwunastu latach, spełniam tę obietnicę. A na zakończenie dzisiejszej Mszy św. będziemy mogli otrzymać błogosławieństwo relikwiami św. Ignacego Loyoli”.

Ksiądz Biskup przypomniał także inny ważny powód, dla którego to poświęcenie obrazu Ignacego Loyoli jest tak szczególnym wydarzeniem dla diecezji i jej katedry. Nie tylko dlatego, że Papież Rzymu jest jezuitą, nie tylko dlatego, że jezuitą jest również obecny biskup diecezji, ale także dlatego, że wielu jezuitów służyło w tej parafii. Pierwszym rektorem katedry był o. Alexander Kan SJ. Posługiwał w niej jego brat o. Johannes Kahn SJ, a także o. Jerzy Karpiński SJ, o. Stanisław Pomykała i wielu, wielu innych…

Ponadto Ksiądz Biskup, zarówno w czasie liturgii, jak i po niej, wezwał wszystkich obecnych do modlitwy o pokój między Rosją a Ukrainą.

Więcej na: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda