Home WiadomościZe Świata Rozpoczęła się Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów

Rozpoczęła się Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów

Redakcja

generalW Pattaya w Tajlandii rozpoczęła się 31 października 2016 r. XXV Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów. Udział w niej bierze 101 delegatów z 82 krajów – redemptorystów i świeckich współpracowników. Będą obradować i rozeznawać na modlitwie, gdzie Bóg wzywa dziś Zgromadzenie. Zebranie potrwa do 25 listopada.

Mszą św. poranną pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego o. Michaela Brehla CSsR rozpoczęło się to najważniejsze dla każdego instytutu zakonnego zebranie, gdzie, jak wierzymy w obecności Ducha Świętego, rozeznaje się, jak wypełniać cel wspólnoty w zmieniających się czasach. Następnie Kapitularze przeszli do sali obrad, która została uroczyście pobłogosławiona.

Pierwsze sesje Kapituły poświęcone zostały sprawom organizacyjnym. W następnych dniach spodziewane są sprawozdania Przełożonego Generalnego, poszczególnych sekretariatów i kontynentalnych konferencji oraz wybory nowego Przełożonego Generlanego i jego Radnych. Zajmą się oni wprowadzeniem w życie oraz nadzorem nad decyzjami i kierunkami pracy wyznaczonymi przez Kapitułę.

W niedzielę, 30 października odbyło się przywitanie gości przez Prowincję Bangkok. W ośrodku, gdzie odbywa się Kapituła, umieszczona jest szkoła oraz duże centrum opieki dla osób niepełnosprawnych – prowadzone przez miejscowych redemptorystów. Wystąpiła więc młodzież ze szkoły, chór złożony z osób niewidomych, zaprezentowano taniec osób na wózkach inwalidzkich oraz zaśpiewał chór z Filipin.

Kapituła Generalna odbywa się po raz pierwszy w Azji – jest to znak przesuwania się powoli środka ciężkości Zgromadzenia z krajów cywilizacji zachodniej do Kościołów innych krajów. Do tej pory odbywały się one we Włoszech, głównie w Rzymie oraz w Itaici w Brazylii w 1991 r. i West End w USA w 1997 r.

Prowincję Warszawską reprezentują: Prowincjał o. Janusz Sok CSsR oraz dwaj Delegaci: o. Andrzej Wodka CSsR, Prezes Akademii Alfonsjańskiej i o. Piotr Chyła CSsR, Dyrektor Centrum Duchowości Redemptorystowskiej (obaj z Rzymu). W Kapitule biorą udział także inni polscy redemptoryści: o. Zenon Gieniec CSsR (Przełożony Regii Św. Gerarda – Rosja i Kazachstan) i o. Henryk Kaczocha CSsR (Przełożony Wiceprowincji Resistencia w Argentynie).

O Zgromadzeniu Redemptorystów

Zgromadzenie Redemptorystów założył 9 listopada 1732 roku w Scala k. Neapolu św. Alfons Maria de Liguori (1696-1787). Powołaniem redemptorystów jest pójście za Chrystusem Odkupicielem i głoszenie Dobrej Nowiny o obfitym odkupieniu ludziom religijnie najbardziej opuszczonym, szczególnie ubogim, głównie poprzez misje ludowe i rekolekcje parafialne, a także poprzez misje zagraniczne.

Zgromadzenie liczy obecnie prawie 5 tys. członków w 82 krajach na całym świecie. Polska prowincja, której władze znajdują się w Warszawie, liczy 391 współbraci. Oprócz tego poza granicami Polski pracuje 66 polskich redemptorystów, którzy należą do innych prowincji. Dom generalny Zgromadzenia znajduje się w Rzymie.

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, Warszawa

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda