Home WiadomościZe Świata Rozpoczęte obchody stulecia obecności salezjanów w Amazonii

Rozpoczęte obchody stulecia obecności salezjanów w Amazonii

Redakcja

W ubiegłą sobotę, 16 sierpnia, salezjanie z Inspektorii Manaus, ożywieni duchem wdzięczności Bogu za wszystkie minione lata, rozpoczęli obchody stulecia obecności salezjanów w brazylijskiej Amazonii (1915-2015).

Głównym punktem rozpoczęcia obchodów, które zakończą się w 2015 roku, była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Radca regionu Ameryka Łacińska-Stożek Południowy, ks. Natale Vitali, który w tych dniach przeprowadza wizytację nadzwyczajną w Inspektorii Manaus.

Pierwszym dziełem, które salezjanie erygowali na tym terenie w 1914 roku, była misja  Gabriel da Cachoeira”. Następnie synowie Ks. Bosko rozprzestrzenili się po całym regionie, zakładając szkoły, oratoria, ośrodki młodzieżowe, placówki dla młodzieży zagrożonej, ośrodki kształcenia zawodowego, parafie, a ostatnio – także salezjański wydział uniwersytecki.

Ewangelizacja, edukacja i promocja osoby – były zasadniczymi frontami apostolatu salezjanów wczoraj i takimi są dzisiaj. Bogactwo charyzmatu salezjańskiego przybrało oblicze brazylijskie i amazońskie.

“Jesteśmy doprawdy bardzo wdzięczni za pracę, jaką wykonali pierwsi salezjanie i ci, którzy zostali później pociągnięci przez Chrystusa i Ks. Bosko, oddając się służbie młodzieży” – napisał w swoim liście ks. Francisco Alves de Lima, Inspektor Manaus. “Chcemy upamiętnić życie salezjanów, młodzieży, świeckich, którzy wcielali w naszą rzeczywistość duszpasterskie serce Księdza Bosko. A poza tym, chcemy angażować się coraz bardziej, aby wyjść naprzeciw potrzebom młodzieży, zwłaszcza najbardziej potrzebującej”.

Istotnie, wybrano następujące hasło dla tych obchodów: “Salezjanie w Amazonii: 100 lat misji!”. Zaś mottem tej inicjatywy jest: “Ziarno wydało dobre owoce”.

ANS – Manaus

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda