Home WiadomościZe Świata Rumunia: Wizyta Przełożonego Generalnego z okazji 20-lecia obecności salezjanów

Rumunia: Wizyta Przełożonego Generalnego z okazji 20-lecia obecności salezjanów

Redakcja

infoansDuch prawdziwego oratorium salezjańskiego, uznanie ze strony Kościoła lokalnego, społeczeństwa i narodu, a do tego małe wyrazy charyzmatu, który się zakorzenia – to najważniejsze rysy, jakie charakteryzowały tę wizytę animacji Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime w Konstancy, z którą przybył z racji obchodów 20-lecia salezjanów w Rumunii i Republice Mołdawskiej.

Ks. Á.F. Artime przybył do Konstancy wieczorem w dniu 30 września, co łączyło się z rozpoczęciem weekendu obchodów zorganizowanych przez lokalny Salezjański Ruch Młodzieżowy, gorąco witany przez rumuńską młodzież i małą delegację dzieci.

W sobotnie przedpołudnie, w towarzystwie swojego sekretarza ks. Horacio Lópeza, Przełożony Generalny zapoznał się z działalnością placówki salezjańskiej w Konstancy: dziełem prawdziwie salezjańskim, nie posiadającym wprawdzie parafii, nie mającym szkoły, ale obejmującym oratorium-ośrodek młodzieżowy, w którym salezjanie i ludzie młodzi wspólnie spędzają rekreację; ośrodek dzienny, który zapewnia wsparcie szkolne dzieciom i młodzieży; rodzinny dom dziecka, który otacza opieką nieletnich najbardziej potrzebujących, a także warsztaty zawodowe i informatyczne, przygotowujące ludzi młodych do zawodu i przyszłego życia.

Potem miały miejsce uroczyste obchody, na które złożyły się: projekcja filmu video i świadectwa przybliżające tę przebytą, dwudziestoletnią drogę; występ dzieci z ośrodka w Baku, które wystąpiły z programem artystycznym oraz przemówienia nuncjusza apostolskiego w Rumunii i Mołdawii, abpa Miguela Maury Buendia, a także przedstawicieli lokalnej administracji związanych z różnymi środowiskami młodzieżowymi, którzy podziękowali publicznie salezjanon za prowadzoną prze nich działalność.

Po południu, po spotkaniu z salezjanami z trzech placówek w Rumunii i Mołdawii została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył neoprezbiter Bogdan Baies, a w czasie której ks. Á.F. Artime wygłosił homilię. Mówca, przywołując przykład św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zachęcił wszystkich wiernych do stałego zakorzenienia się w Chrystusie.

W niedzielę 2 października rano Przełożony Generalny spotkał się z członkami personelu i współpracownikami z trzech placówek salezjańskich. Potem koncelebrował Eucahrystię, której przewodniczył abp Ioan Robu, arcybiskup Bukaresztu; ten sam, który poprosił 20 lat temu o przysłanie salezjanów do Konstancy. Korzystając z okazji, biskup podkreślił bardzo mocno swoją wielką wdzięczność wobec Synów Księdza Bosko, którzy oddali wszystko, nie żądając niczego w zamian.

ANS – Konstanca

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda