Home WiadomościZe Świata Rzym: kongres kolbiański

Rzym: kongres kolbiański

Redakcja

W dniach 19-20 października 2017 r. w międzynarodowym kolegium Seraphicum w Rzymie odbył się międzynarodowy kongres kolbiański zatytułowany: „Św. Maksymilian Kolbe – styl życia brata mniejszego konwentualnego w świetle nowej ewangelizacji”.

 

W stulecie Rycerstwa Niepokalanej (MI) bracia mniejsi konwentualni chcieli „zapytać” świętego współbrata o nadanie bardziej ewangelicznego i misyjnego znaczenia stylowi ich życia, biorąc pod uwagę również przyszłą rewizję konstytucji. Obok ministra generalnego fr. Marco TASCA, definitorium generalnego i zarządu MI, byli obecni delegaci (ministrowie prowincjalni, wychowawcy, gwardiani, znawcy franciszkanizmu) zaproszeni ad hoc na ten ważny kongres.

W pierwszym dniu obrad (19 października) zostały przedłożone kwestie newralgiczne dla życia zakonników: życie braterskie, mniejszość („minoritas”), misja i śluby. Na te zagadnienia wypowiadali się kolejno fr. Paulin SOTOWSKI, fr. James McCURRY, fr. Raffaele DI MURO i fr. Grzegorz BARTOSIK.

W każdej dziedzinie życia konsekrowanego św. Maksymilian dał swoje własne świadectwo, wnosząc nowe prorocze i głębokie elementy, które mogą stanowić ważną inspirację także na „dziś” naszej rodziny zakonnej. O. Kolbe wykazał ogromną zdolność słuchania i zaufania, co mu pozwoliło przylgnąć do planów Bożych i „zanurzyć się” w nieustającej wędrówce zawsze otwarty na nowość Ducha Świętego.

W ramach drugiej sesji (20 października) wystąpili fr. Grzegorz OWSIANKO, fr. Gilson Miguel NUNES, fr. Francesco BUSTILLO i fr. Fabrizio BORDIN (moderatorem był fr. Tomasz SZYMCZAK). Ukazali oni nowe realia misyjne, które podejmowane są ze względu na pamięć o naszym świętym i realizowane są na jego śladach. Chodzi o szkołę ewangelizacji dla młodzieży w Polsce, działalność duszpasterską z wykorzystaniem nowych środków komunikacji w Brazylii, dzieła wspierające ubogich w Portugalii i wystawę „Expo Kolbe” we Francji.

Następnie uczestnicy kongresu spotkali się w grupach studyjnych i zastanawiali się i dyskutowali na temat poruszanych treści, dając cenne wskazówki dla przyszłości zakonu.

Kongres przebiegał w spokojnym klimacie „rodziny”, rodziny, która poprzez połączenie treści teologicznych i świadectw chciała zaczerpnąć z przykładu św. Maksymiliana, aby z ufnością i otwarcie spojrzeć w swoją przyszłość.

Fr. Raffaele DI MURO

Za: ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda