Home WiadomościZe Świata Rzym: Michał Anioł, Frescobaldi i franciszkanie

Rzym: Michał Anioł, Frescobaldi i franciszkanie

Redakcja

Od 26 stycznia do 2 marca 2014 r. w Bazylice Św. XII Apostołów w Rzymie odbędzie się Trzecia edycja „Frescobaldi International Festival of Music”. Wydarzenie muzyczne, oczekiwane przez pasjonatów muzyki organowej i klawesynu, organizowane jest dla uczczenia Girolamo Frescobaldiego, znakomitego organisty liturgicznego z bazyliki św. Piotra w Rzymie, jednego z geniuszy muzycznych, pochowanego z bazylice Świętych XII Apostołów w Rzymie. Przewidziany jest udział artystów światowej sławy. Zostanie również zaprezentowane opracowanie na temat związków Michała Anioła i franciszkańskiego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych; okazją do konferencji na ten temat jest 450 rocznica śmierci wielkiego artysty.

 

 

Festiwal rozpocznie się 26 lutego o godz. 20.00 uroczystą Eucharystią, której będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re; na jej zakończenie na gronie artysty zostaną złożone kwiaty i zapalona lampka oliwna, do której olej ofiarowali organiści i klawesyniści włoscy.

W trakcie festiwalu zaprezentują się najlepsi interpretatorzy muzyki Frescobaldiego, którzy postarają się wykazać trait d’union pomiędzy znamienitym organistą liturgicznym i wspaniałym artystą florenckim, który część swego życia spędził w Rzymie. Artyści nigdy się nie poznali, gdyż Michał Anioł zmarł w 1564 r., dziewiętnaście lat przed narodzeniem Frescobaldiego, mimo to ich osoby były bardzo związane z Bazyliką XII Apostołów w Rzymie i Zakonem Braci Mniejszych Konwentualnych, którzy wówczas, jak i dzisiaj, troszczą się duszpastersko o świątynię.

 

 

Związki z artystą muzykiem są dosyć znane, natomiast z artystą rzeźbiarzem do dziś nie zostały w pełni zrekonstruowane. O nadrobienie zaległości w tej kwestii postarał się fr. Isidoro Gatti, franciszkanin (OFMConv), który w oparciu o nowe poszukiwania i analizę dotychczasowych badań opublikował opracowanie o znamiennym tytule: „Michał Anioł. Parafianin parafii Świętych XII Apostołów w Rzymie”. Zostanie ono zaprezentowane publiczności podczas festiwalu, 1 marca o godz. 19.00 w bazylice, z udziałem historyka o. Luigiego Mezzardi, rektora kościoła św. Andrzeja na Kwirynale.

Dziełko nieduże objętościowo, ale bogate w odnośniki historyczne i bibliograficzne, opisuje pobyt Michała Anioła w Rzymie, w jego rezydencji przy via Macel de’ Corvi oraz jego pracę dla rzymskich zleceniodawców. Materiały odnalezione w archiwum parafialnym pozwoliły dotrzeć do faktów, które umożliwiają lepiej poznać osobę Michała Anioła jako osoby wierzącej, uczestnika uroczystościach kościelnych, współpracownikach parafialnego, wspólnoty klasztornej łącznie z młodym Felice Peretti przyszłym papieżem Sykstusem V, który zatrudnił artystę do ukończenia niektórych dzieł związanych z bazyliką św. Piotra w Watykanie.

Wspomnienie obu artystów – Frescobaldiego i Michała Anioła – będzie miało miejsce podczas ceremonii zamknięcia festiwalu, 2 marca br. o godz. 18.20; uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Gianfranco Ravasi.

Za: ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda