Home WiadomościZe Świata Rzym: Polonik na Tygodniu duchowości w „Teresianum”

Rzym: Polonik na Tygodniu duchowości w „Teresianum”

Redakcja

W dniach 18-22 lutego odbył się w Papieskim Instytucie Duchowości „Teresianum” w Rzymie 59 Tydzień Duchowości pt. „Młodzi-wiara-powołanie. Propozycje dla duchowości przyszłości”. Tematyka tygodnia nawiązywała do zbliżającego się Synodu Biskupów, który odbędzie się w Rzymie w październiku br. pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Dlatego też wśród prelegentów tygodnia znalazł się m.in. ks. bp Fabio Fabene, podsekretarz Synodu Biskupów.

W czasie tygodnia nie zabrakło też miłego akcentu polskiego. W ostatnim jego dniu, tj. 22 lutego, konferencję pt. „Mistyka i mistagogia: czego nas uczy historia młodzieńca Karola Wojtyły?”, wygłosił o. dr Łukasz Strzyż OCD, wykładowca „Teresianum”. Przywołując słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas odwiedzin „Teresianum” w 1979 r., słowa dotyczące Jana Tyranowskiego, mistagoga, który rozmiłował Karola Wojtyłę w św. Janie od Krzyża, i biorąc pod uwagę wcześniejsze i późniejsze wypowiedzi ks. Wojtyły i Jana Pawła II w tej kwestii, prelegent zauważył, że dla młodzieńca Wojtyły czytanie dzieł św. Jana od Krzyża było „rewolucją kopernikańską” na swej drodze wiary i rozeznaia powolania. W szkole św. Jana od Krzyża późniejszy papież odkrył wielką godność człowieka i stał się jej obrońcą.

Słowem, historia młodzieńca Karola Wojtyły uczy, jak ważna w duszapsterstwie młodzieży jest mistagogia, czyli towarzyszenie i wprowadzanie w tajemnice komunii z Bogiem. Swiadectwo mistykow jest w tym zadaniu skarbcem, z którego warto czerpać także w naszych czasach.

o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda