Home WiadomościZe Świata Rzym: przygotowania przed spotkaniem Taizé

Rzym: przygotowania przed spotkaniem Taizé

Redakcja

Coraz większego tempa nabierają przygotowania do jubileuszowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Europejskie spotkanie, organizowane po raz 35. przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, odbywać się będzie na przełomie roku w Rzymie. Przygotowaniom towarzyszy codzienna modlitwa oraz spotkania organizowane we wszystkich rzymskich parafiach. Swe podwoje przed młodymi otwierają nie tylko katolickie wspólnoty Wiecznego Miasta, ale również protestanckie i prawosławne. Mówi organizujący spotkanie br. Marek ze wspólnoty Taizé.

„Grupa złożona z braci, sióstr zakonnych oraz wolontariuszy z różnych państw świata zajmuje się przygotowaniem grudniowego spotkania Taizé oraz tworzeniem porannych programów dla jego uczestników. Obecnie najważniejszym naszym zadaniem jest odwiedzenie wszystkich z 336 rzymskich parafii oraz zapraszanie wiernych do udziału w tym międzynarodowym spotkaniu” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim brat Marek z Taizé. Wskazuje, że pracom przygotowawczym towarzyszy przede wszystkim modlitwa. Rano prowadzona jest ona w kościele Wszystkich Świętych, przy którym znajduje się rzymska centrala wspólnoty Taizé. Od poniedziałku do czwartku modlitwa odbywa się o godz. 16:00 w bazylice św. Jana na Lateranie, w piątki o 17:30 w bazylice św. Krzyża Jerozolimskiego, a w soboty w różnych parafiach Wiecznego Miasta. Organizujący kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię brat Marek przypomina, że jednocześnie w Polsce działa 250 punktów przygotowań przy parafiach i duszpasterstwach młodzieży. Właśnie tam do końca listopada można składać deklaracje zgłaszające grupy do udziału w rzymskim spotkaniu.

Brat Marek podkreśla, że rzymianie chętnie otwierają przed młodzieżą drzwi swoich mieszkań i aktywnie włączają się w przygotowanie spotkania w parafiach. Przypomina zarazem, że po raz pierwszy od ćwierć wieku młodzi nie będą spotykać się na modlitwie w hali targowej, tylko w siedmiu kościołach Wiecznego Miasta. Charakterystycznym elementem będzie też wspólne pielgrzymowanie młodych po ważnych dla chrześcijaństwa miejscach Rzymu.

Tegoroczny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię jest o dzień dłuższy niż to bywało wcześniej i zakończy się 2 stycznia. W Nowy Rok w Bazylice św. Pawła za Murami odbędzie się nabożeństwo, podczas którego młodzi Polacy wraz ze swymi duszpasterzami złożą uroczyste wyznanie wiary.

bz, ag/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda