Home WiadomościZe Świata Rzym – Seraphicum: święto wydziału

Rzym – Seraphicum: święto wydziału

Redakcja

W środę 14 marca 2018 r. obchodzono święto patronalne Papieskiego Wydziału Teologicznego Św. Bonawentury Seraphicum, dedykowane Doktorowi Serafickiemu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Roberto CARBONI OFMConv, ordynariusza Ales-Terralba (Sardynia we Włoszech), który ma bliski związek z Seraphicum, gdyż był tu studentem, w tutejszej kaplicy św. Bonawentury został wyświęcony na diakona przez kard. Virgilio NOÈ i pełnił funkcję sekretarza generalnego ds. formacji w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych.

Następnie odbyło się posiedzenie akademickie, które otworzył i dokonał wprowadzenia dziekan wydziału fr. Dinh Anh Nhue NGUYEN. Przedstawił on szczegółowy przegląd studiów i nowości wydawniczych wykładowców, opublikowanych w ciągu roku akademickiego.

Z kolei miały miejsce wykłady o. Pedro BARRAJÓN ze zgromadzenia legionistów Chrystusa, rektora Uniwersytetu Europejskiego w Rzymie, na temat „Mądrość chrześcijańska w ujęciu św. Bonawentury: jej aktualność teologiczna i kościelna”, oraz fr. Enzo GALLI OFMConv, wykładowcy chrystologii, pt. „Od «triplex Verbum» do Synostwa Bożego: próba uaktualnienia myśli chrystologicznej św. Bonawentury”. Obydwa wystąpienia zostaną zamieszczone w najbliższym numerze czasopisma „Miscellanea Francescana” (wydanie czerwiec-lipiec).

Było to święto dedykowane Doktorowi Serafickiemu z wykładami dwóch prelegentów, a wcześniej bp CARBONI podkreślił w homilii, jak „życie i doktryna św. Bonawentury mają rzadką zdolność mistrzowskiego połączenia drogi, jaką św. Franciszek wskazał każdemu bratu mniejszemu, który chciałby uczynić ze studiów nie osobistą próżność, szukanie prestiżu, albo jeszcze gorzej – dążenie do bogactw, ale przede wszystkim służbę Słowu i braciom. Bonawentura jest bowiem mistrzem w prowadzeniu dialogu miłości do Chrystusa ukrzyżowanego, miłości do Pisma świętego oraz pokornego i wytrwałego studiowania, oświecanego i podtrzymywanego modlitwą”.

Nie zabrakło odniesienia do utworzenia uniwersytetu franciszkańskiego. W gronie uczestników była również s. Mary MELONE ze zgromadzenia sióstr franciszkanek anielskich, rektor Papieskiego Uniwersytetu Antonianum, oraz fr. Luca BIANCHI OFMCap, dziekan Instytutu Duchowości Franciszkańskiej na tej samej uczelni. W tym procesie aktywnie brał udział także bp CARBONI jako sekretarz generalny ds. formacji.

„Nikomu z nas nie umyka fakt – podkreślił bp CARBONI – że projekt jednego uniwersytetu franciszkańskiego jest niemałym wyzwaniem. Nie ulega wątpliwości, że chodzi tu o istotny moment «proroctwa», do którego jest wezwana cała rodzina franciszkańska. Jest to znaczący znak dla Kościoła, który chce być nauczycielem dialogu, współpracy, współuczestnictwa, poszukując dróg jedności w świecie zmierzającym w kierunku murów tworzących podziały, protekcjonizmów narodowych i regionalnych, rozłamów na sekty i grupy”.

Elisabetta LO IACONO, biuro prasowe Seraphicum

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda