Home WiadomościZe Świata Rzym: zainaugurowano jubileusz stulecia Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Rzym: zainaugurowano jubileusz stulecia Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Redakcja

Eucharystią sprawowaną o północy na przełomie Starego i Nowego Roku w kaplicy domu zakonnego sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus w Rzymie zainaugurowano rok jubileuszowy stulecia tego zgromadzenia w Wiecznym Mieście. Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus powstało 31 grudnia 1921 roku w Krakowie. Tego dnia jego założyciel sługa Boży o. Anzelm Gądek OCD (1884-1969) nałożył habit karmelitański założycielce Teresie Kierocińskiej (1885-1946), dziś czcigodnej Służebnicy Bożej, i kilku innym siostrom.

Mszy św. inaugurującej jubileusz przewodniczył o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Modlono się nie tylko o łaski Roku Jubileuszowego, ale także o beatyfikację założycieli zgromadzenia, nowej, stuletniej już latorośli wyrosłej ze starego pnia Karmelu, jak to określił celebrans i kaznodzieja.

Karmelita bosy wyraził nadzieję, że Rok Jubileuszowy będzie naprawdę „czasem łaski i dniem zbawienia”. „Niech posłuży każdej z drogich Sióstr odnowić się w postępowaniu za Panem, we wdzięczności za łaskę powołania. Niech w tym roku nie zabraknie szczególnej modlitwy o beatyfikację założycieli zgromadzenia. Tak jak oni, ową pamiętną liturgią sprzed 99 lat, sprawowaną w krakowskim klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych na Wesołej, rozpoczynali to dzieło, które przyniosło Kościołowi tak wspaniałe owoce, tak i Siostry, dając Panu coś więcej, i krocząc z dobrego w lepsze, niech według słów św. Matki Teresy od Jezusa, «zaczynają wciąż na nowo, coraz dalej, ku coraz lepszym rzeczom postępując», i stając się – zawsze według słów św. Teresy – być przykładem dla tych, które dziś przychodzą, «niczego nie zaniedbując, cokolwiek do doskonałości stanu sióstr należy»” – wezwał o. Praśkiewicz.

Zgromadzenie, agregowane do Zakonu Karmelitów Bosych, żyje charyzmatem Bożego dziecięctwa, inspirując się regułą i duchowością karmelitańską. Siostry wzorują swoje życie na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus według praktyki „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki zgromadzenia. Siostry łączą życie modlitwy z apostolstwem czynnym, pomagając w pracy duszpasterskiej jako katechetki, organistki, zakrystianki, prowadząc przedszkola, domy rekolekcyjne oraz podejmując posługę charytatywną.

W Polsce pracują w trzech prowincjach: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Posługują także w innych krajach Europy (Francja, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś i Łotwa), a także na misjach w Afryce (Burundi, Rwanda i Kamerun). Modlą się szczególnie za kapłanów i misjonarzy.

rk / Rzym
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda