Home WiadomościZe Świata Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

Redakcja

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. 

Siostry przybyły do Wiecznego Miasta w 1966 r., czyli już po śmierci Założyciela, dokładnie sto lat po przybyciu młodego ks. Pelczara na studia do Rzymu. Siostry posługują przy kościele polskim pw. św. Stanisława oraz w Domu Polskim Jana Pawła II w Rzymie, a także w Genzano di Roma. Drugą, chronologicznie, instytucją, do powstania której znacząco przyczynił się bp Pelczar jest Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie, erygowany 19 marca 1910 r.

To właśnie tej wielkiej postaci była poświęcona konferencja wygłoszona przez ks. Arkadiusza Noconia, który w szczególny sposób ukazał rzymski okres życia ks. Pelczara oraz jego wpływ na dalsze życie.

„Czy młody Józef Pelczar mógł przypuszczać, że to on właśnie za ileś tam lat będzie współkonsekratorem pierwszego nuncjusza apostolskiego w wolnej Polsce Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI? Czy młody Józef Pelczar mógł przypuszczać, że dokładnie 100 lat po jego przybyciu do Rzymu pojawią się w Wiecznym Mieście Siostry Sercanki, czyli zgromadzenie, które on założył?” – mówił podczas konferencji ks. Arkadiusz Nocoń. Zaznaczył, że to właśnie Służebnice Najświętszego Serca Jezusowego były przez blisko 27 lat najbliżej św. Jana Pawła II.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski z Zimbabwe abp Janusz Urbańczyk, przebywający w tych dniach w Instytucie, a homilię wygłosił rektor kościoła polskiego w Rzymie ks. Paweł Ptasznik.

Vatican News PL/KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda