Home WiadomościZe Świata Saletyni: Jubileusz posługi w Czechach

Saletyni: Jubileusz posługi w Czechach

Redakcja

– Kiedy przed 20 laty do naszej diecezji przybyli saletyni, było to dla nas wielkim błogosławieństwem. Od 20 lat stale przypominają nam niezwykle ważne orędzie Matki Bożej z La Salette – mówił biskup litomierzycki Jan Baxant podczas uroczystej Mszy Świętej w Bozkovie.

Obchody jubileuszu działalności saletynów w Republice Czeskiej odbyły się w sobotę 4 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór. Święto zgromadziło wielu wiernych, nie tylko z Bozkova, lecz także z Železnego Brodu i Mělníka. Przybyli również członkowie stowarzyszenia Rodzina Saletyńska, pielgrzymi z Mladej Vožicy, w której kiedyś pracowali saletyni, Jablonca nad Jizerou, Harrachova, Mladej Boleslavi, Semil, Taboru, Tanvaldu, Turnova i in.

Eucharystii o godz. 10.00 przewodniczył bp Jan Baxant. Razem z nim Mszę św. odprawiali: asystent prowincjalny ks. Robert Głodowski MS, ekonom prowincjalny ks. Józef Piela MS, dziekan z Turnova ks. Václav Vlasák, dyrektor CIMS w Krakowie ks. Grzegorz Zembroń MS, saletyni obecnie pracujący w Czechach oraz dawni duszpasterze – ks. Jarosław Borucki MS, ks. Piotr Jerzykiewicz MS i ks. Henryk Kuman MS, pochodzący z Mělníka ks. Josef Jaroš MS, a także zaprzyjaźnieni z saletynami kapłani diecezjalni i zakonni. Obecni byli także czterej stali diakoni z diecezji litomierzyckiej, czeskobudziejowickiej i kralowohradeckiej.

Wszystkich zebranych powitał przełożony dzieła misyjnego w Czechach ks. Krzysztof Mikuszewski MS. Następnie ks. Jerzykiewicz odczytał okolicznościowy list przełożonego generalnego ks. Silvano Marisy MS. Ksiądz generał napisał m.in.:

Chciałbym Wam przypomnieć, że Waszą pierwszą misją w Kościele, jak każdego misjonarza saletyna, jest wiernie żyć Waszym powołaniem zakonnym przeżywanym we wspólnocie. To jest nasz pierwszy sposób ewangelizacji współczesnego świata, zwłaszcza przez zakonników. Ludzie potrzebują naszego świadectwa, patrzą na nas i zwracają uwagę, czy my w naszym życiu stawiamy Boga na pierwszym miejscu.

Napełniajcie każdy dzień Waszego życia zakonnego słowem Bożym i Eucharystią i umacniajcie Wasze życie wspólnotowe. W ten sposób będziecie bardziej wiarygodni jako saletyni nie tylko w duszpasterstwie, lecz także w waszej pracy z powołaniami, do czego Was zapraszam, byście ciągle pracowali więcej.

W homilii bp Baxant nawiązał do odczytanych wcześniej słów generała. Podkreślił, że nie tylko zakonnicy i kapłani, lecz także wszyscy chrześcijanie mają żyć w taki sposób, by świat mógł poznać Jezusa. – Ludzie, między którymi żyjemy mają widzieć, że należymy do Chrystusa, że Chrystusa stawiamy na pierwszym miejscu – wskazywał celebrans. Ordynariusz litomierzycki zachęcał również, by czciciele Matki Bożej Saletyńskiej uczyli się od Maryi ofiarowywać siebie i swoje życie dla innych. – Mamy stawać się ofiarami pojednania dla ratunku całego świata – wołał.

Na zakończenie Mszy św. członowie Rodziny Saletyńskiej i parafianie w osobistych słowach podziękowali misjonarzom za ich posługę oraz każdemu obecnemu saletynowi wręczyli kwiaty. Następnie biskup Jan Baxant poświęcił nową figurę Matki Bożej Saletyńskiej rozmawiającej z dziećmi, umieszczoną obok sanktuarium i poprowadził modlitwę. Po błogosławieństwie wszyscy uczestnicy liturgii udali się na wspólny obiad w miejscowym domu ludowym.

Drugą częścią uroczystości był koncert kwartetu smyczkowego Ad Libitum, po którym ks. Jan Jucha MS poprowadził koronkę do Bożego miłosierdzia i procesję do figury Matki Bożej Saletyńskiej.

Misjonarze Matki Bożej z La Salette przybyli do Republiki Czeskiej w 1995 roku. Pionierami tego dzieła misyjnego byli ks. Jan Jucha MS i ks. Henryk Kuman MS. Po rocznym kursie języka w Mladej Boleslavi, objęli parafię w Bozkovie, następnie w Železným Brodzie i Mělníku – wszystkie w diecezji litomierzyckiej. W latach 2000–2009 zakonnicy posługiwali także w Mladej Vožicy w diecezji czeskobudziejowickiej. Obecnie w Czechach pracuje pięciu saletynów: ks. Jan Jucha, ks. Mirosław Mateńko, ks. Krzysztof Mikuszewski, br. Jarosław Stupkiewicz i ks. Jacek Zyzak. W poprzednich latach posługiwali tu także: ks. Jarosław Borucki, ks. Piotr Jerzykiewicz, ks. Henryk Kuman, ks. Ryszard Kurasiewicz, ks. Jacek Sokołowski, śp. ks. Krzysztof Zawada (†2005).

(gz; fot. ks. Mirosław Mateńko MS, Vítek Šobáň)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda